Rrethi i Delvinës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Koordinatat: 39°35′V 20°24′L / 39.58°V 20.4°L / 39.58; 20.4 Kornizë quhet gjithçka qe kufizohet brenda një kutie(programi). Kornizat janë rrjeti i vijave horizontale dhe vertikale. Në kornizë kemi kufizime të jashtme dhe të brendshme. Vendosja e kornizave bëhet: 1) Së pari duhet t'i shënojmë të dhënat; 2) I selektojmë të dhënat; 3) Shkojmë te opsioni Borders në dritaren Format Cells; Për qelitë në hapësirën e selektuar përcaktohen kornizat e jashtme(OUTLINE), vijat e brendshme(INSIDE), stili i vijave(STYLE) dhe ngjyrat e tyre(COLOR). Rrethi i Delvinës është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Vlorës. Rrethi i Delvinës ka 11,000 banorë (sipas regjistrimit të vitit 2004), një sipërfaqe prej 367 km² dhe kryeqendër Delvinën.

Ndarja administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Rrethi i Delvinës përfshin nën administrimin e tij një bashki dhe tre komuna që janë: