Jump to content

Qarku i Vlorës

Coordinates: 40°10′N 19°45′E / 40.167°N 19.750°E / 40.167; 19.750
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

40°10′N 19°45′E / 40.167°N 19.750°E / 40.167; 19.750

Qarku i Vlorës
Flamuri i Qarku i Vlorës
Stema Qarku i Vlorës
Qarku i Vlorës në Shqipëri
Qarku i Vlorës në Shqipëri
ShtetiShqipëria Shqipëria
SeliaVlorë
BashkitëBashkia Delvinë
Bashkia Finiq
Bashkia Himarë
Bashkia Konispol
Bashkia Sarandë
Bashkia Selenicë
Bashkia Vlorë
Qeveria
 • PrefektFlamur Mamaj
 • Kryetar i Këshillit të QarkutErvis Moçka
Sipërfaqja
 • Gjithsej2.706 km2 (1,045 sq mi)
Popullsia
 (2011)
 • Gjithsej188.922
 • Dendësia70/km2 (180/sq mi)
Zona kohoreZKEQ (UTC+1)
 • Verës (DST)OVEQ (UTC+2)
Kodi ISO 3166AL-12
Kodi NUTSAL035
Faqja zyrtareqarkuvlore.gov.al

Qarku i Vlorës është një nga 12 qarqet në Shqipëri dhe ka një sipërfaqje prej 2.706 km². Qarku i Vlorës përfshin bashkitë: Vlorë, Selenicë, Himarë, Sarandë, Konispol, Finiq dhe Delvinë. Qendra e Qarkut të Vlorës ndodhet në qytetin e Vlorës. ISO 3166-2-Code është AL-12. Qarku i Vlorës kufizohet në veri me Qarkun e Fierit, në lindje Qarkun e Gjirokastrës, në jug me Greqinë dhe në jugperëndim deri në perëndim me Detin Adriatik dhe Detin Jon gjatë Bregdetit. Rajoni i Vlorës ka një popullsi prej 181.996[1] banorësh.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Qarku Vlorë – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

[wikimedia: Qarku Vlorë]

  1. ^ Tregues sipas Qarqeve Popullsi e Qarkut