Qarku i Durrësit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 41°30′V 19°35′L / 41.500°V 19.583°L / 41.500; 19.583

Qarku i Durrësit
Qarku i Durrësit
Shteti Shqipëria
Rrethet
Kryeqendra Durrësi
Kryetarja e qarkut Eglantina Begteshi
Sipërfaqja 766 km²
Popullsia (2010) 310,441 banorë
Dendësia e popullsisë 405.3 ban/km²
Kodi ISO 3166-2 AL-02

Qarku i Durrësit është një nga 12 qarqet në Shqipëri dhe ka një sipërfaqe prej 766 km². Qarku i Durrësit i përfshin rrethin e Durrësit dhe rrethin e Krujës. Qendra e Qarkut të Durrësit ndodhet në qytetin e Durrësit. ISO 3166-2-Code është AL-02. Qarku i Durrësit kufizohet në veri me Qarkun e Lezhës, në perëndim ka dalje në detin Adriatik, ndërsa në Jug kufizohet me Qarkun e Tiranës. Ky rajoni është një prej dy qarqeve kryesore për ekonomin të qyteteve të Tiranës dhe Durrësit. Qarku i Durrësit ka një popullsi prej 284,823 ( 2017 )banorë.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]