Qarku i Durrësit

Coordinates: 41°30′N 19°35′E / 41.500°N 19.583°E / 41.500; 19.583
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

41°30′N 19°35′E / 41.500°N 19.583°E / 41.500; 19.583

Qarku i Durrësit
Flamuri i Qarku i Durrësit
Stema Qarku i Durrësit
Qarku i Durrësit në Shqipëri
Qarku i Durrësit në Shqipëri
ShtetiShqipëria Shqipëria
SeliaDurrës
BashkitëBashkia Durrës
Bashkia Krujë
Bashkia Shijak
Qeveria
 • PrefektEmiljan Jani
 • Kryetar i Këshillit të QarkutAlfred Mullaraj
Sipërfaqja
 • Gjithsej766 km2 (296 sq mi)
Popullsia
 (2011)
 • Gjithsej290.697
 • Dendësia380/km2 (980/sq mi)
Zona kohoreZKEQ (UTC+1)
 • Verës (DST)OVEQ (UTC+2)
Kodi ISO 3166AL-02
Kodi NUTSAL012
Faqja zyrtareqarkudurres.gov.al

Qarku i Durrësit është një nga 12 qarqet në Shqipëri dhe ka një sipërfaqe prej 766 km². Qarku i Durrësit i përfshin rrethin e Durrësit dhe rrethin e Krujës. Qendra e Qarkut të Durrësit ndodhet në qytetin e Durrësit. ISO 3166-2-Code është AL-02. Qarku i Durrësit kufizohet në veri me Qarkun e Lezhës, në perëndim ka dalje në detin Adriatik, ndërsa në Jug kufizohet me Qarkun e Tiranës. Ky rajoni është një prej dy qarqeve kryesore për ekonomin të qyteteve të Tiranës dhe Durrësit. Qarku i Durrësit ka një popullsi prej 284,823 ( 2017 )banorë.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]