Qarku i Fierit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 40°45′V 19°35′L / 40.750°V 19.583°L / 40.750; 19.583

Qarku i Fierit
Qarku i Fierit
Shteti Shqipëria
Rrethet
Kryeqendra Fieri
Kryetari i qarkut Vangjel Ndreka
Sipërfaqja 1,887 km²
Popullsia (2010) 374,004 banorë
Dendësia e popullsisë 198.2 ban/km²
Kodi ISO 3166-2 AL-04

Qarku i Fierit është njëri nga 12 qarqet në Shqipëri me një sipërfaqje prej 1.887 km². Qarku i Fierit i përfshin rrethin e Fierit, rrethin e Lushnjës dhe rrethin e Mallakastrës. Qendra e Qarkut të Fierit ndodhet në qytetin e Fierit. ISO 3166-2-Code është AL-04. Qarku i Fierit kufizohet në veri me Qarkun e Durrësit, në veriperëndim me detin adriatik, në Verilindje me qarkun e Elbasanit, në lindje me qarkun e Beratit, në juglindje me qarkun e Gjirokastrës dhe në jug me qarkun e Vlorës. Qarku i Fierit ka një popullsi prej 302.507 ( 2017) banorë. Në qarkun e Fierit rrjedh lumi Shkumbini. Qarku i Fierit është dominuar nga zona e Myzeqesë në të ndodhet lokaliteti i lashtë historik qyteti ilir Apollonia.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]