Rrethi i Lushnjes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rrethi i Lushnjës)
Shko te: navigacion, kërko

Koordinatat: 40°34′V 19°22′L / 40.56°V 19.37°L / 40.56; 19.37 Kornizë quhet gjithçka qe kufizohet brenda një kutie(programi). Kornizat janë rrjeti i vijave horizontale dhe vertikale. Në kornizë kemi kufizime të jashtme dhe të brendshme. Vendosja e kornizave bëhet: 1) Së pari duhet t'i shënojmë të dhënat; 2) I selektojmë të dhënat; 3) Shkojmë te opsioni Borders në dritaren Format Cells; Për qelitë në hapësirën e selektuar përcaktohen kornizat e jashtme(OUTLINE), vijat e brendshme(INSIDE), stili i vijave(STYLE) dhe ngjyrat e tyre(COLOR). Rrethi i Lushnjës është njëri nga 36 rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Fierit. Rrethi i Lushnjës ka 143,000 banorë (sipas 2004), një sipërfaqe prej 712 km² dhe kryeqendër Lushnjen.

Ndarja administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Rrethi i Lushnjes përfshin nën administrim 2 bashki dhe 14 komuna që janë:

Lidhje te jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Këshilli i Qarkut Fier

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]