Rrethi i Lushnjes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rrethi i Lushnjës)
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 40°34′V 19°22′L / 40.56°V 19.37°L / 40.56; 19.37

link={{{të çon}}}

Rrethi i Lushnjës është njëri nga 36 rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Fierit. Rrethi i Lushnjës ka 143,000 banorë (sipas 2004), një sipërfaqe prej 712 km² dhe kryeqendër Lushnjen.

Ndarja administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrethi i Lushnjes përfshin nën administrim 2 bashki dhe 14 komuna që janë:

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këshilli i Qarkut Fier

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]