Njësia administrative Karbunarë

Coordinates: 40°33′N 19°26′E / 40.55°N 19.43°E / 40.55; 19.43
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Komuna Karbunarë)

40°33′N 19°26′E / 40.55°N 19.43°E / 40.55; 19.43

Njësia administrative Karbunarë

Komuna Karbunarë është një komunëRrethin e LushnjesShqipëri.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia e kësaj zone varet nga pasuritë natyrore, tokësore dhe nëntokësore. Dy sektorët bazë të ekonomisë janë bujqësia dhe blegtoria, që favorizohen nga klima mesdhetare. Kjo krijon mundësi për kultivimin e kulturave të ndryshme bujqësore dhe të të gjitha llojeve të druftrutorëve dhe vreshtave. Toka bujqësore e zonës së Karbunarës është gjithashtu mjaft prodhuese për drithërat e bukës dhe vitet e fundit po rriten sipërfaqet e kultivuara me vreshta, pemë frutore, ullinj, hurma dhe agrume të ndryshme

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shoqata e Komunave". Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]