Rrethi i Kurbinit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
link={{{të çon}}}

Rrethi i Kurbinit është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Lezhës. Rrethi i Kurbinit ka 54,000 banorë (sipas 2004), një sipërfaqe prej 235 km² dhe kryeqendër Laçin.

Histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Në vitet 1903-1906 në Kurbin është mbajtur Kuvendi i Kurbinit, i udhëhequr nga atdhetari Gjin Pjetri. Kuvendi ka pasur rëndësi kombëtare.[1]

Ndarja administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Rrethi i Kurbinit përfshin nën administrimin e vet dy bashki dhe dy komuna që janë:

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]


Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]