Rrethi i Tropojës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
link={{{të çon}}}

Rrethi i Tropojës është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Kukësit. Rrethi i Tropojës ka 16,257 banorë (sipas 2009), një sipërfaqe prej 1,043 km² dhe kryeqendër qytetin Bajram Curri. Historikisht, treva njihet me emrin Malësia e Gjakovës dhe është vend i lindjes i shumë patriotëve të kombit tonë me të cilët mburret Shqipëria dhe Kosova.

Njesitë administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Në kuadër të Rrethit të Tropojës janë një bashki dhe shtatë komuna:

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia e Tropojes është kryesisht blegtorale, por është e pasur me minerale si Kromi dhe Kuarci. Tropoja ka plantacionin e geshtenjave me te madhin ne Evrope. Por kjo pak rendesi ka sepse nuk ka ndonje perdorim industrial, pervec atij primitiv te shitjes se geshtenjes ne marketin privat. Pjesa me e madhe e popullsise është e papune, te ardhurat me te medha vijne nga emigracioni dhe asistenca sociale.

Nje nga sekretet turistike, Valbona nuk shfrytëzohet sa duhet, sikur të shfrytëzoheshin kapacitetet e natyrës Rrethi i Tropojës do ishte një nga rrethet me nivel më të lartë jetese në Shqipëri. Qindra Kosovarë vizitojnë Valbonën, për të kaluar fundjavët në ajrin e pastër, peshkim dhe për të përjetuar kënaqësinë e bukurive të shumta.

Rrethi i Tropojës ka 81 kilometër kufi, ndër të cilët 41 kilometër janë me Kosovën dhe 34 kilometër me Malin e Zi, qarkullimi me Malin e zi mungon totalisht, pavarësisht premtimit për hapjen e pikës së re të kalimit kufitar Qerem-Plavë.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Vendbanime[redakto | redakto tekstin burimor]

Personalitete[redakto | redakto tekstin burimor]

Personalitete të shquara nga Rrethi i Tropojës:

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]