Sulejman Vokshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sulejman Vokshi
Sulejman Vokshi.jpg
Lindur më20 Shkurt 1815
Voksh, Gjakovë, Perandoria Osmane, (sot Kosova)
Vdekur më1890
Gjakovë, Perandoria Osmane, (sot Kosova)
Në aleancë meLidhja e Prizrenit
GradaKomandant Ushtarak
Betejat/luftratKryengritja e Dervish Carës (1843–1844)
ÇmimetTitulli "Hero i Popullit".svg Hero i Popullit
Urdhëri Hero i Kosovës (pas vdekjes)

Sylejman Vokshi (18151890) ishte komandant ushtarak shqiptar dhe udhëheqës i Lidhjes së Prizrenit. Anëtar i Komitetit Qendror të Lidhjes si kreu i komisionit të financave, Vokshi ishte gjithashtu një drejtues i rëndësishëm i degës ushtarake të organizatës shqiptare dhe oficer i stafit të saj ushtarak.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sulejman Vokshi i lindur në Gjakovë,[1] në një familje spahinjsh, i quajtur Sulejman Lokaj i degës Vokshi të fisit të Thaçit. Në periudhën e Tanzimatit mori pjesë në lëvizjen e Dervish Carës, arsye për të cilën e internuan në Anadoll.

Më 1878 mori pjesë në mbledhjen e Prizrenit si delegat i Gjakovës, ku dhe firmosi Kararnamenë, por pa myhyr/vulë.[2] Po atë vit, më 6 shtator,[3] qe ndër organizatorët që mësyen kullën e Abdullah pashë Drenit për të shtënë në dorë mareshallin Mehmet Ali pashë Maxharrin që ishte mik tek ai, ndodhi që shënjoi të parin veprim ushtarak të Lidhjes.[4]

Në dhjetor të 1880 Lidhja u riorganizua dhe Vokshi mbajti krahun aktiv autonomist[5] dhe me konfliktimin e Lidhjes me perandorinë, Vokshi luftoi përkrah Haxhi Zekës[6][7] dhe njësitë e tij zunë Shkupin më 4 janar 1881, Prishtinën me 18 janar[8] dhe Mitrovicën.[6][7] Sanxhaqet e Shkupit dhe Prishtinës u futën nën autoritetin e Lidhjes,[8] prej të cilës Vokshi me Ali Ibër Nezajn mbetën dy të patundurit deri në fund.[5] U kap më 1885, fillimisht u dënua me vdekje por më pas Sulltan Abdyl Hamidi II e fali dhe u dënua me internim dhe punë të detyruar.[9] Pas një amnistie të radhës u lirua.

Nderime pas vdekjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me rastin e 100 vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, u shpall "Hero i Popullit".[1] Disa institucione të arsimit fillor dhe të mesëm mbajnë emrin e tij.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Citimet
  1. ^ a b Kraja, Mehmet, red. (2018). "Fjalori Enciklopedik i Kosovës". (Encyclopedic Dictionary of Kosova). Vëll. 2. Prishtinë: Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës. fq. 1752–1753. ISBN 9789951615846. OCLC 1080379844.
  2. ^ "1878: The Resolutions of the League of Prizren". albanianhistory.net (në anglisht). Përkthyer nga Robert Elsie. Arkivuar nga origjinali më 20 shkurt 2011.
  3. ^ Vlora, Syrja bej (2013) [1921-1925]. Kujtime, nga fundi i sundimit osman në Luftën e Vlorës (tr. Osmanlı Sonrası Arnavutluk). Përkthyer nga Ali Asllani. Tiranë: Iceberg. fq. 37. ISBN 978-9928-4140-4-5.
  4. ^ Frashëri 2002, p. 169
  5. ^ a b Mile, Alma, red. (10 tetor 2012). "Arkivat e huaja: si e mbrojti Ali Ibër Neza Lidhjen e Prizrenit". panorama.com.al. Panorama.
  6. ^ a b Gawrych 2006, pp. 66, 125.
  7. ^ a b Skendi 1967, p. 97-98.
  8. ^ a b Ippen, Theodor (2004) [1916]. "Kontribute historís së mbrêndshme të Shqipnís në qv. XIX" nga Vëzhgime iliro-shqiptare (gj. "Beiträge zur inneren Geschichte Albaniens im XIX. Jahrhundert" auf Illyrisch-Albanische Forschungen)". Përkthyer nga Mustafa Kruja. Shkodër. fq. 185. ISBN 99927-56-34-9.
  9. ^ Gawrych 2006, pp. 80-81.
Burimet