Ali Pashë Gucia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ali Pashë Gucia
1828 – 05 mars 1888
Ali Pash Gucia.jpg
Vendi i lindjes Gucia, Perandoria Osmane
Vendi i vdekjes Pejë, Perandoria Osmane
Resting place Pejë, Perandoria Osmane
Pala Perandoria Osmane
Lidhja e Prizrenit
Vitet e shërbimit 1845-1888
Betejat/luftërat Beteja e Nokshiqit

Ali Pashë Gucia, (1828-05 mars 1888), ishte veprimtar i lëvizjes antiosmane të gjysmës së dytë të shekullit XIX dhe veçanërisht i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Pronar, çifligar, pinjoll i familjes Shabanagaj nga Gucia.

Jetëshkrimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Lindi më 1828, i biri i Hasan Shabanagajt. Mbaroi medresene ne Pejë dhe shkollën ushtarake në Stamboll. Mori pjesë në kryengritjet që shpërthyen malësorët e veriut kundër politikës tanzimatiste gjatë viteve 60 të shekullit të XIX-të. Kundërshtar tepër aktiv i synimeve shoviniste serbe dhe malazeze ndaj tokave shqiptare. Një ndër nismëtarët e themelimit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit dhe një nga figurat e dalluara të Këshillit Kombëtar të saj.[1] Ali Pashë Gucia ishte një nga udhëheqësit kryesorë të rrymës centriste, që kërkonte luftë kundër shovinistëve fqinjë për mbrojtjen e tërësisë tokësore të atdheut, për një ballafaqim të matur me Portën e Lartë përsa u përket të drejtave të autonomisë së Shqipërisë. Për vendosmërinë e tij luftarake, kryesia e Lidhjes Shqiptare e zgjodhi kryetar të Shtabit Ushtarak për mbrojtjen e Plavës dhe Gucisë.

Në muajt e fundit të veprimtarisë së Lidhjes Ali pashë Gucia u bind se autonomia nuk mund të fitohej pa luftë kundër Portës së Lartë, por megjithatë nuk u shkëput nga partizanët e rrymës së moderuar. Pas shtypjes së Lidhjes Shqiptare, Sulltani e kurseu Ali pashë Gucinë, madje e emëroi mytesarif të Pejës.[2] 4 vjet më vonë, një tentativë për vrasje ndodhi më 29 nëntor 1887 në Grykë të Rugovës nga një atentat i bërë prej Adem Guskës, të organizuar, sipas zërave të asaj kohe, nga Haxhi Zeka. Ali Pashë Gusinje ndërron jetë më 5 mars 1888 mbase plagët e shkakuara nuk mund t‘i mbijetonte.[3]

Foto e Ali Pashës (ulur, nga e majta) me Haxhi Zekën(ulur në mes) dhe Kadri Bajri ( bajraktari i Rugoves ) ne te djathte dhe anëtarë të tjerë të Lidhjes së Prizrenit.

Lahuta e Malcis[redakto | redakto tekstin burimor]

Te Lahuta e Malcis Ali Pashë Gucia paraqitet si hero dhe është figura kryesore e kantove të 8 dhe 9.[4]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Zeitschrift für Balkanologie. R. Trofenik. 1983. p. 140. 
  2. ^ American Annual Cyclopaedia and Register of Important Events. D. Appleton. 1885. pp. 764–. Marrë më 29 November 2012. 
  3. ^ Haus-, Hof- und Staatsarchiv, PA XXXVIII, Karton 263, Prizren më 5 dhjetor 1887, fq 4-5, si dhe HHStA, PA XXXVIII, Karton 270, Prizreni më 5 mars 1888, fq 7 dhe atij të 16 mars 1888, fq 5.
  4. ^ Fishta, Gjergj (2005). The highland lute: (Lahuta e malcís) : the Albanian national epic. Centre for Albanian Studies (London, England). I.B.Tauris. pp. 65–73. ISBN 1-84511-118-4.  Unknown parameter |coauthors= ignored (|author= suggested) (help)