Kajmekami

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kajmekami (osm. قائم مقام, "nën-guvernatori") është titull që përdoret për qeveritarin e një province qarkutRepublikën e Turqisë, Republikën Turke të Qipros Veriore dhe në Liban. Përveç kësaj, ishte një titull i përdorur përafërsisht për të njëjtën pozitë zyrtare në Perandorinë Osmane, nga fundi i saj një kajmekam ishte në krye të një kazaje nga fundi në rang; në rang ushtarak, nënkolonel.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dizdari, Tahir (2005). "Kajmekám-i" në Fjalorin e Orientalizmave në Gjuhën Shqipe. Tiranë: Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam. f. 476. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)