Jump to content

Gucia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Guci
Shtëpi tipike në Guci
Shtëpi tipike në Guci
Popullsia
 • Gjithsej1.704

Guci (malazezisht: Гусиње Gusinje) është një qytezë dhe qendër njësie administrative në Mal të Zi, afërsi të ngushticës së Plavës, e cila shtrihet në një shpat malor. Në afërsi të Gucisë gjendet edhe fshati tjetër shqiptar Vuthaj. Në afërsi të Gucisë ndodhet vendkalimi kufitar me Shqipërinë (Vermosh - Guci).

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhami

Gucia është vendlindja e udhëheqësit të paharruar luftarak të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit si edhe Ali Pashë Gucia.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia është shqiptare, por ka edhe boshnjakë dhe të tjerë. Popullata shqiptare në Guci gjatë viteve të fundit është mpakur shqetësueshëm si rrjedhojë e emigrimit të vazhdueshëm për në SHBA dhe vende të tjera perëndimore.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja etnike sipas regj. 2003:

Viti Popullsia Lëvizja e pop. gjatë shek. të XX-të
1948 2402
1953 2555
1961 2756
1971 2695
1981 2625
1991 2076
2003 1704

Dialekti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gucia përbëhet nga muslimanë shqipfolës ose sllavishtfolës. Dialekti sllav i Gucisë dhe Plavës tregon ndikim strukturor nga shqipja. Veçantia e tij shpjegohet prej faktit që folësit sllavë në Guci janë me origjinë shqiptare. Ky rast i zhvendosjes së një popullsie shqipfolëse në një sllavishtfolëse është pothuajse unik.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura e ketij qyteti është e lartë; ka shkolla 9-vjeçare, të mesme dhe gjimnaze.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Myslimanët (kombësi)

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]