Plava

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Plava
Plav.jpg

Plavë, (malazezisht: Плав/Plav) është venbanim në veri të Alpeve Shqiptare, në pjesën lindore të Republikës së Malit të zi. Gjithashtu është qendër e komunës së Plavës, ku bënë pjesë edhe qyteza e Gucisë. Në vlerësimin e numrit të popullësisë më 2004, Komuna e Plavës kishte 21.604 banorë, nga të cilët 26.26% ishin shqiptarë. Përveç në Plavë dhe Guci, komuniteti shqiptarë jeton edhe në fshatrat: Vuthaj, Martinaj, Kukaj dhe Dol.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Banorë Grafiku
1948 1850 Lëvizja e pop. së Plavës gjat shek XX-të.png
1953 2018
1961 2535
1971 3058
1981 3348
1991 4073
2003 3615
Kulla e Ganiqëve

Gjuha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjuha në vitin 2011[1]
Gjuha Numri Përqindja
Boshnjakisht 5808 42.08%
Serbisht 2611 18.91%
Shqip 2395 17.35%
Malazisht 1838 13.31%

Lidhje e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Coordinates: 42°35′44″N 19°56′42″E / 42.59556°N 19.94500°E / 42.59556; 19.94500

  1. ^ "Population of Montenegro by sex, type of settlement, etnicity, religion and mother tongue, per municipalities" (PDF). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)