Brezovica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Brezovicë
Fshat
Vendndodhja
Brezovicë is located in Kosova
Brezovicë
Brezovicë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Ferizaj
Komuna Shtërpcë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Siriniq
Lartësia 1020 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 13′ 19″ Veri

21° 0′ 17″ Lindje

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brezovica (Brezovicë, cirilike serbe: Брезовица) është një vendbanim në komunën e Shtërpcës në Kosovë, i njohur si vendpushimin dimëror.Sipas regjistrimit të popullsisë në Kosovë të vitit 2011, popullsia e përgjithshme e Brezovicës është 68 banorë .[1]. Brezovica është ndër lokacionet më të vizituara turistike dimërore në Kosovë. Zona turistike e skive ndodhet në mënyrë ideale në shpatet e Parkut Kombëtar të Sharrit në veri dhe në veriperëndim.Linja e kreshtës përfshin 39,000 hektarë terrene malore alpine dhe pyje, me një florë dhe faunë mjaft të larmishme dhe të bollshme.E lokalizuar 90 minuta larg nga dy aeroporte ndërkombëtare, zona turistike e Brezovicës paraqet një nga zonat e fundit të pazhvilluara të skive në Europën Juglindore.

Hapësira e qendrës së skijimit është rreth 2500 ha, në lartësinë mbidetare 1718-2522 m. Përbrenda kësaj hapësire janë shtigjet e skijimit me gjatësi mesatare rreth 4 km dhe me një lakueshmëri mesatare prej 38 %. Në lartësinë mbidetare prej 1718 m, në Livadhin e Madh gjendet teleferiku më i ri. Stacioni i daljes nga ky teleferik është në lartësinë 2212 m mbi nivelin e detit. Qendra e skijimit "Brezovica" është e hapur për adhuruesit e skijimit gjatë të gjitha stinëve të vitit, ku në verë, sipërfaqja e mbuluar me borë zvogëlohet por prapë lë mundësinë e shfrytëzimit.

Kjo qendër ka disa hotele të cilat ofrojnë shërbime cilësore të kategorive më të larta. Ndër hotelet më të njohura është Hoteli Narcis i kategorisë së parë i cili gjendet në lartësinë mbidetare prej 900 m, dhe është 9 km larg shtigjeve të skijimit. Në lartësinë mbidetare 1700 m gjendet hoteli i kategorisë "B", Hoteli Molika, i cili gjendet pranë shtigjeve të skijimit. Në këtë hotel kryhen shërbimet që kanë të bëjnë me pajisjet për rrëshqitje.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brezovica (Brezovicë, cirilike serbe: Брезовица) është një vendbanim në komunën e Shtërpcës në Kosovë, i njohur për vendpushimin e saj të skive.Sipas regjistrimit të popullsisë në Kosovë në vitin 2011, popullsia e përgjithshme e Brezovicës është 68. [1] Në Serbinë e Mesjetës, parashkollata e Siriniqit (e përmendur për herë të parë në një statut të shekullit të 13-të, për herë të dytë në 1331, në një statut të perandorit Stephen Dušan) ekzistonte, duke mbuluar tërë komunën moderne të Shtërpcës, duke pasur qytetet e Gradište (në Brezovicë) dhe Zidinac (në Gotovshë).Disa rajone të forcave bizantine ekzistojnë në rajon.[2] Në majë të kodrës Çajlije, mbi grykën e luginës Piljevac të lumit Lepenac ekzistojnë mbetjet e fortesës së Gradište, e cila ka dy shtresa, e para nga shekulli i 6-të,[3]dhe e dyta nga shekulli i 13-të [4]. The fort is in ruins, of which a donjon tower, and outlines of other buildings, can be identified. The entrance to the city, at the north, was protected by a tower. From that tower, a rampart continued, with another tower, from where a defensive wall stretched to the foot of the hill, towards the Lepenac.[3] Fortesa është në gërmadha, prej të cilave mund të identifikohet një kullë donjon dhe skica të ndërtesave të tjera.Hyrja në qytet, në veri, u mbrojt nga një kullë.Nga kjo kullë vazhdoi një mur, me një kullë tjetër, nga ku një mur mbrojtës shtrihej deri në këmbët e kodrës drejt Lepenacit. Më 28 qershor 1944, gjatë Luftës së Dytë Botërore, ushtarët bullgarë ekzekutuan 46 banorë vendas (nga të cilët ishin 12 fëmijë) , në Brezovicë, pas vdekjes së një prej ushtarëve të tyre[5].

Resorti i skijimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendpushimi vendor i skive u krijua në vitin 1954. E para nga pesë ashensorët e skive në vendpushimin u instalua në vitin 1979.Vendpushimi përmban 16 km shpatet e skive të vendosura në veri dhe në verilindje përballet me shpatet e Rezervatit Natyror Sarr në Malet e Sharrit.Shpatet e skive kanë një gjatësi mesatare prej 4 km dhe mesatarisht 128 ditë skiable në vit.Turistik ishte i pranishëm në një numër të ngjarjeve ndërkombëtare të skive në vitet 1980 dhe 1990, por që atëherë është zhvilluar për turizëm.Vendpushimi përmban 4 hotele me 700 shtretër në total. Terrenet e skive të skijimit të Qendrës së Skive Brezovica janë bërë nga një sistem që përfshin: 5 karrige dhe 5 ashensorë të skive, të lidhura me 16 km shpatet e skive me gjatësi mesatare prej 3,000 metrash.Në Brezovica Shpatet FIS për sllallomin, sllallomin gjigand, raundin dhe "Super G" në të njëjtën kohë mund të ski 50,000 skiatorë.Zona turistike e skijimit është e vendosur në mënyrë ideale në shpatet veriore dhe veri-perëndimore të Parkut Kombëtar Shar.Linja e kreshtës përfshin 39,000 hektarë terrene malore alpine dhe pyje, me një florë dhe faunë mjaft të larmishme dhe të bollshme.E vendosur në 90 minuta nga dy aeroporte ndërkombëtare, zona turistike e Brezovicës paraqet një nga zonat e fundit të pazhvilluara të skive në Europën Juglindore.Brenda kësaj zone janë shpatet e skive me gjatësi mesatare prej rreth 4 km (2 mi) dhe një mesatare prej 38% fleksibilitet, në nivelin e detit prej 1718 m.Stacioni i skicës me daljen nga teleferiku, është në një lartësi prej 2212 m mbi nivelin e detit.Qendra ski Brezovica është e hapur për ski gjatë stinëve, ku në verë sipërfaqja e saj është e mbuluar me borë, me një mundësi të ulët shfrytëzimi.Terrenet e gjera të skive të Qendrës së Skijimit Brezovicë përbëhen nga një sistem që përfshin: pesë karrige dhe 5 ashensorë, të lidhura me 16 km (10 mi) të shpatet e skive me gjatësi mesatare prej 3,000 metrash.Ka katër hotele në Brezovicë. Tre ashensore të ri u hapën në 2008.Në Brezovica Shpatet FIS për sllallomin, sllallomin gjigand, raundin dhe "Super G" në të njëjtën kohë mund të ski 50,000 skiatorë.Një numër i garave të suksesshme kombëtare dhe ndërkombëtare mbahen në vendpushim, duke përfshirë, ndër të tjera, qendrën e skive "Inex ski Brezovica" në pronësi të Beogradit.Një numër i ekipeve të sporteve dimërore të Kosovës stërviten në këtë vendpushim.Një investim i madh nga MDP Consulting Compagnie des Alpes pritet të ketë një ndikim të rëndësishëm në fushën e çështjeve mjedisore.[6] [7]. Megjithëse Brezovica shërbeu si një vend alternativ për ngjarjet e skijimit në Lojërat Olimpike Dimërore të Sarajevës 1984 dhe organizoi një numër ngjarjesh të Federatës Ndërkombëtare të Skijimit në vitet 1980 dhe 1990, vendpushimi i tanishëm nuk ka marrë investim domethënës [sqarim i nevojshëm] për më shumë se dy dekada .Terreni i vijës së kreshtës ofron një mundësi të pakrahasueshme në rajon për zhvillimin e një vendpushimi malor gjatë gjithë vitit. Në dimër, borë bie nga mesi i nëntorit deri në maj, me një mesatare prej 128 ditëve skiable.Mundësitë verore të eko-turizmit përfshijnë hiking, mountain biking, golf, dhe aktivitete të tjera rekreative në natyrë.Shtigjet për ecje mund të çojnë vizitorët në liqenin e Livadicko / Gjolit.Qendra e skive ka rreth 700 shtretër në katër hotele, ndërsa mundësitë shtesë të akomodimit ekzistojnë në hotelet e pavarura dhe në objektet private.Klientët e hotelit kanë transport të lirë dhe qasje të lirë në ashensorët e skive.Ndërtimi i shtëpive private po lulëzon në zonë edhe pse është një park natyror.[8].

Panorama[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pamja e Brezovicës

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "2011 Kosovo Census: Population by localities"
  2. ^ rastko.rs; accessed 4 December 2015
  3. ^ rastko.rs; accessed 4 December 2015
  4. ^ SANU, National Center for Digitization, Cultural Monuments in Serbia: Ostaci tvrđave Gradište-Čajlije
  5. ^ SANU, Qendra për Digjitalizim, Monumentet Kulturore në Serbi: Rakanovac, spomenicikulture.mi.sanu.ac.rs; accessed 4 December 2015.
  6. ^ http://www.balkaninsight.com/en/article/french-company-signs-490-mn-investment-deal-for-brezovica-ski-resort
  7. ^ https://www.nytimes.com/2016/02/28/travel/kosovo-ski-holidays.html?_r=0
  8. ^ Brezovica Ski Resort". viewkosova.com. Archived from the original on 2014-03-06. Retrieved 2014-03-02.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]