Prevalla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Prevallë
Fshat turistik për skijim
noform
Vendndodhja
Prevallë is located in Kosova
Prevallë
Prevallë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Prizren
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Malet e Sharrit
Lartësia 1800 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 10′ 26″ Veri

20° 57′ 43″ Lindje

Prevallë është një vendbanim në komunën e Prizrenit, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prevalla është qendër skijimi dhe fshat turistik, 28 km larg Prizrenit dhe rreth 12 km larg Brezovicës.[1][2] Prevalla është një destinacion popullor për alpinistët dhe skiatorët.[3][4]

Fshati kufizohet me një pyll të madh. Gjatë verës, është një destinacion i përshtatshëm për rekreacion dhe pushim, ndërsa gjatë dimrit për sportet dimërore sezonale. Ajo shtrihet 1800 m mbi nivelin e detit. Prevalla ndodhet në jug të Kosovës në Malet e Sharrit, në rrugën e cila shkon nga Prizreni nëpërmjet Prevallës në drejtim të Shtërpcës. Prevalla gjendet në kuadër të Parkut Kombëtar Malet e Sharrit.[5][6][7][7][8][9]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Prizreni i Lashtë - Morfologjia e ecurive për ruajtjen e kulturës materiale, Muhamed Shukriu, 2001
  2. ^ Prizren 360[lidhje e vdekur], Prizren Municipality
  3. ^ "Prevalla". kosovoguide.com. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2016. Marrë më 17 dhjetor 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Prizreni - Vendtakim i civilizimeve, Komuna e Prizren, Drejtoria për Turizëm dhe Zhvillim Ekonomik, 2012
  5. ^ "The Beauty of Prevalla". Balkon3. 18 shkurt 2014. Marrë më 2016-10-27. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Monografia e Rajonit Jugor të Kosovës, Arbeiter-Samariter-Bund, 2012
  7. ^ a b Prizren The Visitor, Komuna e Prizrenit, 2012
  8. ^ Explore the South of Kosovo, The Municipality of Prizren
  9. ^ Prizreni në kohën antike iliro dardane romake bizantine mesjetare osmane, Shoqata Numizmatike Shqiptare "Demastion", 2003

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Prevallë – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale