Prevalla (Prizren)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Prevallë
Fshat turistik për skijim


Prevalla është fshat turistik i cili është rreth 30 km larg nga Prizreni. Shfrytëzohet në të katër stinët e vitit por sidomos në stinën e verës për pushim dhe freskim dhe të dimrit për skijim. Bën pjesë në Malet e Sharrit. Lartësia mbidetare e të cilës është rreth 1800m.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prevalla është qendër skijimi dhe fshat turistik, 25 km larg Prizrenit dhe rreth 12 km larg Brezovicës.[1][2] Prevalla është një destinacion popullor për alpinistët dhe skiatorët.[3][4] Këtu ekzistojnë kushte atmosferike mjaftë të veçanta sepse në këtë hapësirë takohen tri tipe klimatike:

Fshati kufizohet me një pyll të madh. Gjatë verës, është një destinacion i përshtatshëm për rekreacion dhe pushim, ndërsa gjatë dimrit për sportet dimërore sezonale. Ajo shtrihet 1800 m mbi nivelin e detit. Prevalla ndodhet në jug të Kosovës në Malet e Sharrit, në rrugën e cila shkon nga Prizreni nëpërmjet Prevallës në drejtim të Shtërpcës. Prevalla gjendet në kuadër të Parkut Kombëtar Malet e Sharrit.[6][7][8][8][9][10]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Prizreni i Lashtë - Morfologjia e ecurive për ruajtjen e kulturës materiale, Muhamed Shukriu, 2001
  2. ^ Prizren 360[lidhje e vdekur], Prizren Municipality
  3. ^ "Prevalla". kosovoguide.com. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2016. Marrë më 17 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Prizreni - Vendtakim i civilizimeve, Komuna e Prizren, Drejtoria për Turizëm dhe Zhvillim Ekonomik, 2012
  5. ^ Kraja, Mehmet, red. (2018). "Fjalori Enciklopedik i Kosovës". (Encyclopedic Dictionary of Kosova). Vëll. 2. Prishtinë: Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës. fq. 1314. ISBN 9789951615846. OCLC 1080379844.
  6. ^ "The Beauty of Prevalla". Balkon3. 2014-02-18. Marrë më 2016-10-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Monografia e Rajonit Jugor të Kosovës, Arbeiter-Samariter-Bund, 2012
  8. ^ a b Prizren The Visitor, Komuna e Prizrenit, 2012
  9. ^ Explore the South of Kosovo, The Municipality of Prizren
  10. ^ Prizreni në kohën antike iliro dardane romake bizantine mesjetare osmane, Shoqata Numizmatike Shqiptare "Demastion", 2003

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Prevallë – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale