Jump to content

DokuFest

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Doku Fest
ZhanriFestival filmik
Datatgusht
VendndodhjaPrizren
Vitet aktiv2002 - tani
Themeluar ngaVeton Nurkollari
Organizuar ngaOJQ
Faqja zyrtarehttps://dokufest.com/en/

DokuFest është një festival ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe të shkurtër që mbahet në qytetin e PrizrenitKosovë, që mbahet çdo vit gjatë muajit gusht. U themelua në vitin 2002 nga një grup miqsh. Që atëherë festivali është rritur në një ngjarje kulturore që tërheq artistë dhe audiencë ndërkombëtare dhe rajonale. Filmat shfaqen gjatë gjithë festivalit tetë-ditor dhe shoqërohen me programe, aktivitete dhe punëtori.[1] Në vitin 2022, Dokufest u bë një festival filmi nominues për Çmimet e Filmit Evropian në dy kategori, film me metrazh të shkurtër dhe film dokumentar.[2]

"Kosova njihet më shumë për konflikt sesa për kulturë, por në një festival filmi në qytetin më të bukur të vendit, festa dhe artet përzihen me një efekt të madh." Guardian [3]

Kino Kalaja, një nga 7 kinematë e DokuFestit

DokuFest u themelua si një organizatë me bazë vullnetare ni fillim pa pothuajse asnjë financim dhe vazhdon të ketë mbështetje nga komuniteti dhe agjencitë brenda Kosovës.

Megjithatë, rruga e saj është shoqëruar shpesh me vështirësi të mëdha për shkak të kontekstit unik që vepronte organizata (si situata e pasluftës, mungesa e ngjarjeve të ngjashme referente, mungesa e besimit nga institucionet dhe donatorët e mundshëm etj. )

Festivali u drejtua nga vullnetarë deri në futjen e kontratave me kohë të plotë dhe të pjesshme në vitin 2008 dhe çoi në punësimin e një numri të vogël të stafit. Nevoja për një strukturë organizative lindi kur organizata u përfshi në zbatimin e projekteve vjetore, krahas organizimit të festivalit. Kjo çoi në krijimin e një ekipi bazë që mori përsipër hartimin, planifikimin dhe zbatimin e shumë iniciativave që rezultuan në zbatimin e suksesshëm të disa projekteve.

Përveç organizimit të ngjarjeve kulturore në shkallë të gjerë, DokuFest ka të bëjë edhe me kulturën, arsimin dhe aktivizmin për politika të shëndosha kulturore dhe sistem arsimor alternativ në Kosovë.

Që nga viti 2014 më shumë se 18,000 vizitorë nga e gjithë bota shkuan në Prizren gjatë DokuFest.

Programi i përgjithshëm

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kuadër të festivalit zhvillohen ngjarje të ndryshme: punëtori, ekspozita DokuPhoto, kampingje dhe koncerte.[4]

Festivali Vjetor Ndërkombëtar i Filmit Dokumentar dhe i Filmit të Shkurtër që mes tjerash përfshin shfaqjen e filmave në shtatë kinema të improvizuara në qytetin e Prizrenit, ekspozitën fotografike “DokuPhoto”, seminare, klasa master dhe debate.

Drejtor kreativ i festivalit është një nga anëtarët themelues të tij, Veton Nurkollari.

 • Iniciativa e trajnimit për filmin e quajtur “Fabrika e Filmit për të Drejtat e Njeriut – Histori nga margjinat e Kosovës” që përfshin një seri punëtorish për kineastët, prodhimin e gjashtë dokumentarëve për të drejtat e njeriut së bashku me një seri debatesh për të drejtat e njeriut në mbarë Kosovën.
 • Promovimi i të Drejtave të Njeriut dhe Vlerave Demokratike përmes Filmit që përfshin përdorimin e filmave dokumentarë të të drejtave të njeriut si mjete edukative dhe themelimin e Kino Klubeve në shkollat e mesme si dhe shkollën e filmit dokumentar që udhëzon nxënësit e shkollave të mesme nga Kosova gjatë gjithë procesit të transformimit të ideve të tyre filmike në dokumentar i përfunduar.
 • Kinema Udhëtuese “Kinemaja në derën tuaj” që synon shfaqjen e filmave dokumentarë në zonat rurale të rajonit të Prizrenit së bashku me diskutime që fokusohen në vështirësitë që përjetojnë komunitetet rurale në jetën e tyre të përditshme dhe mungesën e aktiviteteve kulturore në rrethinën e tyre.
 • Pjesë e rrjetit më të madh të OJQ-ve që punon në mënyrë aktive në çështjet e lidhura me mjedisin dhe promovimin e burimeve të ripërtërishme në Kosovë.
 • Pjesëmarrja aktive dhe kontributi në rrjetet kombëtare dhe rajonale, me synim zhvillimin e politikave të shëndosha kulturore dhe organizimin e debateve me palët relevante të interesit, si në Kosovë ashtu edhe në rajon.

Eksperienca në kinema

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Kinemaja vendase e DokuFestit, DokuKino, në Prizren

Përveç kinemasë së brendshme historike të Prizrenit, ekziston edhe një kinema e dytë e ndërtuar nga festivali. Gjithashtu, çdo vit ngrihen dy kinema enkas për festivalin. Kinemaja Kalaja është e ndërtuar mbi një platformë në kështjellën e majës së malit mbi qytetin e Prizrenit. River Cinema është ndërtuar në një platformë direkt mbi lumin që rrjedh nëpër Prizren, kështu që shikuesit e kinemasë ulen mbi ujin që rrjedh.

Dokunights është bërë ngjarja muzikore premierë e Kosovës me këngëtarë ndërkombëtarë dhe vendas, grupe dhe performanca të kaluara të DJ-ve duke përfshirë akte të tilla si PJ Harvey.

Punon njëkohësisht me DokuFest dhe përqendrohet në inovacionin teknik dhe kreativitetin.

DokuFest Productions

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

DokuFest u nderua me Çmimin e Akademisë Britanike të Filmit për Home në vitin 2017.

Një program filmash dhe punëtorish të krijuara posaçërisht për mysafirët e rinj.

Çdo vit festivali programohet dhe krijohet rreth një teme që krijon një identitet unik vjetor.

viti Tema Slogani Artist/Dizajner
2012 Protesta Punk Protesta Punk në Prizren Bardhi Haliti
2013 kufijtë Ti e frenon minën, unë do të frenoj tënden Daniel Mulloy
2014 Ndryshimi Mos u Fshih Daniel Mulloy
2015 Migrimi Por ne nuk kemi krahë për të fluturuar falas Daniel Mulloy
2016 Korrupsioni Daniel Mulloy
2017 e ardhmja Nuk ka vdekur Aneta Nurkollari
2018 Reflektimi Unë do të jem pasqyra jote / Eja siç je Veton Nurkollari
2019 e vërteta E vërteta qëndron këtu DokuFest
2020 20 vjet nga DokuFest DokuFest
 • Konkursi më i mirë kombëtar
 • Dokumentari më i mirë ndërkombëtar
 • Dokumentari më i mirë ndërkombëtar i shkurtër
 • Filmi i shkurtër më i mirë ndërkombëtar
 • Dox më i mirë Ballkanik
 • Më i miri për të drejtat njeriu
 • Më i miri ambiental
 • Çmimi i publikut
 • Videoja më e mirë e Procredit EKO

Në vitin 2010 DokuFest u votua si një nga 25 festivalet më të mira ndërkombëtare të dokumentarit.[5]

Çmimet 2012 2013 2014 2015 [6]
Konkursi më i mirë kombëtar Portreti i Humbur (Lulzim Zeqiri) Guri në breg (Jonada Jashari) HESHTJE (HESHTJE) (Bekim Guri) TË PAFAJSHMIT (Amir Vitija)
Dox më i mirë Ballkanik Letër babit nga Srdjan Keca Kur isha djalë isha vajzë (Ivana Todorović) KUFIJT NË AVULLIM (Iva Radivojevic) FLOTEL EUROPA

(Vladimir Tomic)

Pantallonat e shkurtra më të mira ndërkombëtare Dox I paarritshëm (Jakup Stozek) Belleville Baby (Mia Engberg) TELONAT E URGJENCËS (Hannes Vartiainen dhe Pekka Veikkolainen) GJËRAT (Ben Rivers)
Filmi më i mirë ndërkombëtar Dox NJERËZIT QË MUND TË KAM ISHË DHE NDOSHTA JAM (Boris Gerrets) Belleville Baby nga Mia Engberg EFEKTI DOMINO (Elwira Niewiera dhe PiotrRosolowski) MITROLEZ OSE MAKINA shkrimi (Travis)

Wilkerson

Pantallonat e shkurtra më të mira ndërkombëtare Gardfrend (Cuneyt Karaahmetoglu) Një shoqëri nga Jens Assur SUBTOTALI (Gunhild Enger) DËGJO (Hamy Ramezan dhe Rungano Nyoni)
Të drejtat më të mira të njeriut Nuk ju pëlqen e vërteta – 4 ditë brenda Guantanamos (Luc Cote dhe Patricio Henriquez) Vallja e të jashtëligjshmëve nga Mohamed El Aboudi GJYKIMI NË HUNGARRI (Eszter Hajdu) DEMOKRATËT (Camilla Nielsson)
Green Dox më i mirë Mbretëria e Qymyrit (Antoneta Kastrati) E ardhmja Dashuria ime (Maja Borg) METAMORPHOSEN (Sebastian Mez) VIRUNGA ( Orlando von Einsiedel )
Çmimi i publikut The Black Power Mix Tapes 1967–1975 (Goran Hugo Olson) Kolona (Ujkan Hysaj) PËRQAFIMI (Përqafimi) (Lulzim Guhelli) RIBËRIM, REMIX, RIP-OFF (Cem Kaya)
VIDEO më e mirë PROCREDIT EKO ----
 1. Paradoksi nga Trim Kasemi
 2. Shkatërrojnë Gjelbrimin në Prishtinë (Visar Duriqi)
 3. Bërllogu bohët prej Bërllogut (Nora Raci)
 1. Një ditë me mot të kthjellët (Odeta Cunaj & Alketa Ramaj)
 2. Lumenjtë e vdekur (Besnik Boletini)
 3. Reka Sitnica (Sonja Ristic)
 1. Je polic i vetvetes (Albulena Veliu)
 2. Mut (Vali Gjinali)
 3. Ruaje Ambientin (Imer Veliu)

Në 2014, DokuFest fitoi Posterin më të Mirë dhe Identitetin më të Mirë të Festivalit në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit Dokumentar Jihlava për posterin dhe fushatën e tij gjithëpërfshirëse, respektivisht, të dyja të dizajnuara nga Daniel Mulloy.[7]

 1. ^ Kraja, Mehmet, red. (2018). "Fjalori Enciklopedik i Kosovës". (Encyclopedic Dictionary of Kosova). Vëll. 1. Prishtinë: Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës. fq. 440. ISBN 9789951615846. OCLC 1080379844.
 2. ^ "DOKUFEST BECOMES EFA NOMINATING FESTIVAL". DokuFest. DokuFest. Marrë më 4 qershor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ The Guardian Retrieved November, 2014.
 4. ^ "DokuFest | About DokuFest". DokuFest. Arkivuar nga origjinali më 2019-09-23. Marrë më 17 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "The top 25 Documentary Festivals", 11 June 2012 (Retrieved 12 November 2014)
 6. ^ Final Narrative Report. Dokufest
 7. ^ "Best Festival Poster & Identity Audience Award", http://www.dokument-festival.com/, 1 Nov 2014, (Retrieved 12 November 2014)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për DokuFest.