Ura e gurit (Prizren)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ura e vjetër e gurit në Prizren
Ura e vjetër e gurit në Prizren.jpg
Lloji Arkeologjike
Vendndodhja Prizren, Kosovë
Koordinatat 42°12′34.801″V 20°44′26.401″L / 42.20966694°V 20.74066694°L / 42.20966694; 20.74066694Koordinatat: 42°12′34.801″V 20°44′26.401″L / 42.20966694°V 20.74066694°L / 42.20966694; 20.74066694
Ndërtuar Antikë Mesjetë
Emri zyrtar: Monument / Ansambël
Lloji Nën mbrojtje
Përcaktuar 2345/48
Nr. i referencës 430

Ura e vjetër e gurit në Prizren është një monument i trashëgimisë kulturore në Prizren, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkeologjik", i miratuar me numër 2345/48.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ura e gjendet në qendrën e qytetit të vjetër, përmes të cilës kalon Lumi i Bardhë. Në anën lindore të saj gjendet Ura e Arastës, kurse në anën perëndimore gjendet Ura e Naletit. Në bazë të materialit, stilit, teknikës së ndërtimit, supozohet se ura është ndërtuar kah fundi i shekullit XV, ose në fillim të shekullit XVI.[2]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.
  2. ^ "Ura e gurit (Prizren)". http://dtk.rks-gov.net/. Databaza e trashëgimisë kulturore. Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 janar 2020. Marrë më 19 gusht 2016. Burimi ka parametra të panjohur: |6= (Ndihmë!); Lidhje e jashtme në |website= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Ura e gurit (Prizren) – Mbledhja e fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale