Leze Qena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Leze Qena (Prizren, 2 Mars 1937) ka qenë aktore, për më shumë se 55 vjet ka qenë e pranishme në shumë shfaqje teatrale në Kosovë.. Vjen nga një familje mesatare. Shkollën fillore dhe të mesme e kreu në vendlindje, për të vazhduar më pas në Prishtinë.

Këtë aktore e gjeti në interpretim në skenën e Teatrit Kombëtar, në shfaqjen “Macja mbi catine e nxehte”. Në ketë përvjetor aktorja Qena është përgëzuar edhe nga vete ministri i Kulturës, Valton Beqiri, te hënën në mbrëmje, pas reprizës se shfaqjes “Macja…”. Me ketë rast, duke i dhuruar një buqete me lule aktores, ministri Beqiri e ka përgëzuar për kontributin e saj në zhvillimin e Teatrit në Kosovës, duke i shprehur falënderimin dhe mirënjohjen e thelle aktores Leze Qena për angazhimin e saj te gjate, me role te shumta, në skenën teatrore kombëtare.

“Angazhimi juaj në skenën e teatrit është një thesar i çmuar për historikun e teatrit kosovar", ka thëne ministri Beqiri. Ndërsa, drejtoresha e TKK-se, Burbuqe Berisha, në emër te këtij teatri, në ketë 75-vjetor nderoi kontributin e aktores, duke ia dorëzuar një dhurate punim dore në filigran.

Krijimtaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

{{TV|2015-

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • /l.v./kosova sot/mars 2010/

3Stooges.jpg Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.