Familja moderne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Informacione mbi serialin
Familja moderne.gif
Intro i serialit
Titulli shqip: Familja moderne
Titulli origjinal: Familja moderne
Shteti i prodhimit: Kosova
Viti i prodhimit:
(Vitet e prodhimit):
TV
Kohëzgjatja e një episode: rreth 40 minuta
Episode: 245 ne 7 sezona
Gjuha origjinale: Shqip
Intro:
Studio / Prodhuesi(t): RTK

Virtyt Kelmendi
Krijuesi(t): {{{ID}}}
Zhanri: Komedi, Parodi, Dramë
Transmetimi i parë në TV:
Interpretojnë

Familja moderne është një serial shqiptar që filloi të emitohet që në vitet e pas luftës në Kosovë. Ky serial u lansua nga RTK-ja. dhe gjithashtu është produksion i këtij televizioni.

Përmbajtja[redakto | redakto tekstin burimor]

Ky serial televiziv përmes satirës dhe humorit na e paraqet fotografinë e vërtetë të gjendjes në Kosovë duke përfshirë jetën e pasluftës në përgjithësi si konfliktet mes gjeneratave dhe rajoneve ashtu edhe tendencat për t'i tejkaluar ato përmes ndryshimeve. Autori i serilait është Virtyt Kelmendi i cili kishte krijuar skenarin e pare Familja moderne ne fund te vitit 2001.

Familja moderne është njera nder serit shqiptare pothuajse me te shikuara, gjithashtu ka nje ton shprehjesh te mira dhe pjesa e fundit gjate gjirimeve po e bene shume interesant serialin dhe shume te shikueshem.

Personazhet[redakto | redakto tekstin burimor]

Aktori Personazhi Nofka Përshkrimi Foto
Leze Qena Antigona Fishekxhiu Hoxha Gjyshja
Mami
Gjyshja është me e drejta nga "Familja moderne", është nje gjyshe qe ne moshen e vet ka qef te jetë e dashuruar ,ama gjithmonë vepron mirë dhe të gjithë e duan dhe respektojnë
Dibran Tahiri Shemsedin Gashi Dini
Abeja
Baci
Dini është një person serioz por një baba i mirë,ka qenë politikan,kryetar partie,mësimdhënës dhe tani ka për synim të bëhet Kryetar i Prishtinës
Myrvete Kurtishi Drita Gashi Drita Drita është nëna e Ardit,Zanës,Korabit dhe Almës.Ajo është një nënë e mirë por me shumë shqetësime.
Luan Jaha Skender Hoxha Daja Skender
Profesori
Skenderi
Skenderi është shyhreti i serialit.Ai është (kishe) i ditur,i drejtë,has gjakovar.Tregohet serioz gjithmonë.E shan Dinin mbas shpine por kur vjen dini bëhet si engjulli i tij.
Yllka Gashi Zana Gashi Zana Zana është në një personazh shume pozitiv , nganjehere per teket e nenes saj i a plotson qejfin.
nëntor Fetiu Korab Gashi Korabi
Kulleri
Eshte një person qe gjerat i merr me serioze por edhe pak është problem.
Armond Morina Ardian Gashi Ardi
Haveri
Eshte nje problemaxhi shume i madh , nxjerr shume telashe dhe poashtu genjen.
Vlora Merovci Alma Gashi Alma Policja e nderuar , ka nje rol pozitiv por edhe jo terheqes.
Xhejlane Godanci Burbuqe ? Buqja e Ilazit Eshte llafazanja e shtepies , vjen dhe mban shume fjal ku u a shpreh te tjerve
Ilir Prapashtica Longar B. Gashi Longari Flet shpejt , dhe shume genjen , per 1 2 3 minuta e bene gjerat si ne enderr.
Ernest Malazogu Fisnik Altiparmak Daja fisnik Eshte nje person i mire per nga personazhi /
Gresa Pallaska Trandelina Plepolli (pa Gashi) Trandelina Eshte shume ndanjedhyese , ka inat mbi vjehrren