Modern Family

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Modern Family
GjiniaSitcom
Dokukomedi
Krijuar nga
Luajnë
kompozitori i muzikës hapëseGabriel Mann
Kompozitorët
ShtetiShtetet e Bashkuara
Gjuha në prodhimin origjinalAnglisht
Nr. i sezoneve11
Nr. i episodeve250 (+1 special) (lista e episodeve)
Prodhimi
Prodhuesit kryesor
Prodhuesit
 • Jeffrey Morton
 • Chris Smirnoff
 • Elaine Ko
 • Sally Young
 • Becky Mann
 • Audra Sielaff
 • Ryan Walls
Vendodhjet e prodhimitLos Anxhelos, Kalifornia
Kinematografia
 • David Hennings (Pilot)
 • James R. Bagdonas
 • Hugo Cortina
Vendosja e kameraveSingle camera
Kohëzgjatja20–24 minuta
Kompanitë e prodhimit
Shpërndarësi20th Television
Transmetimi
Programi origjinalABC
Formati i pikturësHDTV 720p
Transmetimi i parë23 shtator 2009
Transmetimi origjinal8 prill 2020
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

Modern Family (shqip. Madërn femili - "familja moderne") është serial komedie amerikane krijuar nga Christopher Lloyd dhe Steven Levitan për American Broadcasting Company. Ajo u zhvillua për njëmbëdhjetë sezone, nga 23 shtator 2009 deri në 8 prill të vitit 2020. Ndjek jetën e Jay Pritchett dhe familjes së tij në periferinë e Los Anxhelosit, duke përfshirë gruan e tij të dytë, djalin e saj (nga martesa e kaluar) dhe dy fëmijët e tij të rritur dhe burrat dhe fëmijët e tyre.

Seriali hyri në sezonin e dhjetë më 10 maj 2017,[1] i cili doli në premierë më 26 shtator 2018.[2] Seriali do të filloj sezonin e njëmbëdhjetë dhe të fundit më 5 shkurt 2019, e cila u doli në premierë më 25 shtator 2019.[3][4] Finalja e serialit u transmetua më 8 prill 2020.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Modern Family sillet rreth tre lloje të ndryshme të familjeve (bërthamore, të hapura dhe të gjinisë së njëjtë) që jetojnë në zonën e Los Anxhelosit, të cilët janë të ndërlidhur përmes Jay Pritchett dhe fëmijëve të tij, Claire Dunphy (Pritchett) dhe Mitchell Pritchett. Patriarku Jay është martuar me një grua shumë të re, Gloria Delgado Pritchett, një grua pasionante[5] me të cilën ka një djalë të ri, Fulgencio Joseph "Joe" Pritchett dhe një djalë nga martesa e mëparshme e Gloria,[6] Manuel "Manny" Delgado.

Vajza e Jay Claire ishte një shtëpiake, por është rikthyer në botën e biznesit. Tani ajo është shefi ekzekutiv i biznesit të babait të saj, Pritchett's Closets and Blinds. Ajo është e martuar me Phil Dunphy, sekser dhe një "baba i ftohtë" i vetë-profesuar. Ata kanë tre fëmijë: Haley, një vajzë adoleshente stereotipisht e mërzitur;[7] Alex, një fëmijë i mesëm inteligjente[8] dhe Lluka, djali i vetëm i rrahur.[9]

Djali i avokatit Jay Mitchell dhe bashkëshorti i tij Cameron Tucker kanë një vajzë të adoptuar, Lily Tucker-Pritchett. Siç sugjeron emri, kjo familje përfaqëson një familje moderne, dhe episodet bazohen në situata komike të cilat shumë familje hasin në jetën reale. Në fund të sezonit 11, ata birësojnë një fëmijë tjetër, një djalë të ri me emrin Rexford.

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Epizodat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

num_seasons Epizodat Transmetimi
Transmetimi i parë Transmetimi i fundit
1 24 23 shtator 2009 19 maj 2010
2 24 22 shtator 2010 25 maj 2011
3 24 21 shtator 2011 23 maj 2012
4 24 26 shtator 2012 22 maj 2013
5 24 25 shtator 2013 21 maj 2014
6 24 24 shtator 2014 20 maj 2015
7 22 23 shtator 2015 18 maj 2016
8 22 21 shtator 2016 17 maj 2017
9 22 27 shtator 2017 16 maj 2018
10 22 26 shtator 2018 6 maj 2019
11 18 25 shtator 2019 8 prill 2020

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Goldberg, Lesley (10 maj 2017). "'Modern Family' Renewed for Seasons 9 and 10 as Cast Inks Rich New Deals to Return". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 10 maj 2017.
 2. ^ Swift, Andy (24 korrik 2018). "ABC Fall Premiere Dates: XL Grey's, Nathan Fillion's Rookie, The Conners (Minus Roseanne) and More". TVLine (në anglisht). Marrë më 24 korrik 2018.
 3. ^ Ausiello, Michael (5 shkurt 2019). "Modern Family Renewed for 11th and (Yes) Final Season at ABC". TVLine (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2019. Marrë më 6 shkurt 2019.
 4. ^ Thorne, Will (2 korrik 2019). "ABC Sets Fall Premiere Dates for 'Black-ish,' 'Modern Family' Final Season". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 korrik 2019. Marrë më 3 korrik 2019.
 5. ^ "Gloria (Sofía Vergara) Bio" (në anglisht). Marrë më 23 tetor 2015.
 6. ^ Prudom, Laura (8 janar 2013). "'Modern Family': Benjamin Bratt Set To Return As Gloria's Ex-Husband". Huffington Post (në anglisht). Marrë më 23 tetor 2015.
 7. ^ "Haley (Sarah Hyland) Bio" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2015. Marrë më 23 tetor 2015.
 8. ^ "Alex (Ariel Winter)" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2015. Marrë më 23 tetor 2015.
 9. ^ "Luke (Nolan Gould) Bio" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2015. Marrë më 23 tetor 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]