Julie Bowen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Julie Bowen
Bowen më 2015
U lind në
Julie Bowen Luetkemeyer

(1970-03-03) 3 mars 1970 (54 vjeç)
ArsimiBrown University
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti1992–akoma
Bashkëshorti/ja
Scott Phillips
(m. 2004; div. 2018)
Fëmijë3
Të afërmAnnie Luetkemeyer (motër)

Julie Bowen Luetkemeyer (lindur më 3 mars 1970)[1] është një aktore amerikane. Ajo njihet më së shumti për rolin e Claire Dunphy-t në serialin Modern Family (2009–2020) nga rrjeti ABC, për të cilin mori një vlerësim të gjerë nga kritikët dhe fitoi çmimin Primetime Emmy për Aktoren e Shquar dytësore në një serial komedi, më 2011 dhe 2012.

Bowen luajti gjithashtu si Roxanne Please në serialin dramë mjekësore të NBC-së, ER (1998–1999), Carol Vessey në serialin komedik të NBC-së Ed (2000–2004), Denise Bauer në serialin dramatik ligjor të ABC-së, Boston Legal (2005–2007) dhe Sarah Shephard në serialin dramatik të ABC-së, Lost (2005–2007).

Bowen është shfaqur gjithashtu në filmat Happy Gilmore (1996), Multiplicity (1996), Joe Somebody (2001), Horrible Bosses (2011), Hubie Halloween (2020) dhe The Fallout (2021).

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1996 Confessions of a Sleep Addict P.J.
Happy Gilmore Virginia Venit
Multiplicity Robin
1997 An American Werewolf in Paris Amy Finch
2001 You're Killing Me Jamie Quinn
Amy's Orgasm Nikki
Venus and Mars Lisa
Joe Somebody Meg Harper
2002 Stella Shorts 1998–2002 Mother Nature Filma të shkurtër
2005 Kids in America Principal Donna Weller
Partner(s) Katherine
2007 Sex and Death 101 Fiona Wormwood
2010 Crazy on the Outside Christy
2011 Jumping the Broom Amy
Horrible Bosses Rhonda Harken
2012 Conception Tiffany
Knife Fight Peaches
2013 Scooby-Doo! Mecha Mutt Menace Dr. Devon Albright Zëri
2014 Planes: Fire & Rescue Lil' Dipper Zëri[2]
2018 Life of the Party Marcie Strong
2020 Hubie Halloween Violet Valentine
2021 The Fallout Patricia
Mixtape Gail Moody
2023 Prom Pact - Producente ekzekutive
Totally Killer Pam Hughes

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1992 Loving Steffy Episodi: "#1.2269"
1993 Lifestories: Families in Crisis Chris Episodi: "No Visible Bruises: The Kate Koestner Story"
Class of '96 Kristie Lewis Episodi: "Educating David"
Acapulco H.E.A.T. Danielle Perkins Episodi: "Code Name: Body Double"
1994 Runaway Daughters Angie Gordon Film televiziv
Where Are My Children? Kirstie Film televiziv
1995 Extreme Andie McDermott 7 episode
1996 Party of Five Shelley Episodi: "Unfair Advantage"
Strange Luck Leigh Anne Episodi: "Healing Hands"
1998 Three Amanda Webb 2 episode
1998–1999 ER Roxanne Please 9 episode
1999 The Last Man on Planet Earth Hope Chayse Film televiziv
2000 Oh Baby Nikky 2 episode
Dawson's Creek Aunt Gwen Episodi: "Stolen Kisses"
2000–2004 Ed Carol Vessey 83 episode
2002 Justice League Aresia Zëri, episodi: "Fury"
2005 Jake in Progress Brooke 4 episode
2005–2007 Lost Sarah Shephard 5 episode
2005–2008 Boston Legal Denise Bauer 50 episode
2007 Wainy Days Cheryl Episodi: "Tough Guy"
2008 Weeds Lisa 7 episode
Law & Order: Special Victims Unit Gwen Sibert Episodi: "Trials"
2009 True Jackson, VP Claire Underwood Episodi: "True Takes Iceland"
Monk Marilyn Brody Episodi: "Mr. Monk and the Bully"
2009–2020 Modern Family Claire Dunphy 250 episode

Regjisore: "Red Alert" dhe "Tree's A Crowd"
2011 Scooby-Doo! Mystery Incorporated Marion Spartan Zëri, episodi: "Attack of the Headless Horror"
2014, 2017 Family Guy Claire Dunphy / Herself Zëri, 2 episode
2015 Childrens Hospital First Lady Episodi: "Codename: Jennifer"
2016 Better Things Vetë ajo Episodi: "Sam/Pilot"
2017–2020 Tangled: The Series Queen Arianna Zëri, 15 episode
2017 The Mindy Project Daisy Episodi: "Leo's Girlfriend"
Who Do You Think You Are Vetë ajo Episodi: "Julie Bowen"
2018 LA to Vegas Gwen Zëri, episodi: "The Affair"[3]
2019 DuckTales Lieutenant Penumbra Zëri, 7 episode
2020 Who Wants to Be a Millionaire Vetë ajo/Garuese 2 episode
2020 A Modern Farewell Vetë ajo Dokumentar për Modern Family
2021 Curb Your Enthusiasm Gabby McAfee Episodi: "IRASSHAIMASE!"
2022 American Dad! Trashelle Zëri, episodi: "Langley Dollar Listings"
2023 Hailey's On It! Patricia Banks Zëri, rol dytësor
StoryBots: Answer Time Ms. Clown Episodi: "Stocks”
‘’Wheel Of Fortune’’ Vetë ajo 11-1-2023

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Puna Rezultati
2006 Screen Actors Guild Awards Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series Boston Legal Kandidat/e
2007 Kandidat/e
2008 Kandidat/e
2009 Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series Kandidat/e
Satellite Awards Best Actress in a Television Series (Musical or Comedy) Modern Family Kandidat/e
2010 Best Supporting Actress in a Series, Miniseries, or Television Film Kandidat/e
Primetime Emmy Awards[4] Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series Kandidat/e
Screen Actors Guild Awards Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series Kandidat/e
2011 Fitues/e
Critics' Choice Television Awards Best Supporting Actress in a Comedy Series Kandidat/e
Primetime Emmy Awards Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series Fitues/e
2012 Fitues/e
Critics' Choice Television Awards Best Supporting Actress in a Comedy Series Fitues/e
Screen Actors Guild Awards Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series Fitues/e
Outstanding Performance by a Female Actor in a Comedy Series Kandidat/e
2013 Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series Fitues/e
Primetime Emmy Awards Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series Kandidat/e
2014 Kandidat/e
Screen Actors Guild Awards Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series Fitues/e
2015 Outstanding Performance by a Female Actor in a Comedy Series Kandidat/e
Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series Kandidat/e
Primetime Emmy Awards Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series Kandidat/e
2016 Screen Actors Guild Awards Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series Kandidat/e

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Julie Bowen: Film Actor/Film Actress, Television Actor (1970–)". Biography.com (në anglisht). A&E Networks. Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2018. Marrë më 25 tetor 2018.
  2. ^ "Julie Bowen (visual voices guide)" (në anglisht). Behind The Voice Actors. Marrë më 24 shtator 2023.
  3. ^ ""LA to Vegas" The Affair (TV Episode 2018)" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2018. Marrë më 28 prill 2018 – nëpërmjet IMDb.
  4. ^ "Julie Bowen: Awards & Nominations" (në anglisht). Academy of Television Arts & Sciences. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2013. Marrë më 1 maj 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]