Law & Order: Special Victims Unit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

LIGJ DHE RREGULL SVU, (Skuadra Speciale e Viktimave)

Seriali dramatik dhe emocional nga NBC, rrëfen jetën dhe krimet e Departamentit te Policisë se Nju Jorkut, elita e skuadrës se detektiveve që hetojnë mbi krimet seksuale. I krijuar nga producenti fitues i çmimit Emmy Award® Dick Wolf, SVU është aktualisht një nga serialet më të ndjekur në SHBA.

Drama e krimeve ndjek detektivin Elliot Stabler (Christopher Meloni), veterani i njësisë që ka pare çdo gjë dhe partneren e tij Olivia Benson (fituese e çmimit Emmy® Mariska Hargitay), e cila është bashkuar me njësinë, pasi vetë është produkt i përdhunimit të mamasë së saj.

Pas 9 sezonesh te suksesshme, LAW & ORDER: SPECIAL VICTIMS UNIT është një nga me te mirët e NBC duke u renditur në vend te 3-te te te gjithë serialeve në SHBA. Neper bote, SVU renditet nder serialet me te mira amerikane në Australi, France, Gjermani, Itali, Holande dhe Angli, duke “dorëzuar” shikueshmëri te larte në secilin territor.

Aktore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2001 Edgar Award - Best Episode in a Television Series Teleplay
  • 2002 NAACP Image Award - Outstanding Supporting Actor
  • 2003 Edgar Award - Best Episode in a Television Series Teleplay
  • 2004 Golden Globe Award - Best Actress in a Television Drama
  • 2006 Emmy Award - Outstanding Lead Actress in a Drama Series
  • 2007 People's Choice Award - Favorite Scene Stealer in a Drama
  • 2007 Emmy Award - Outstanding Lead Actress in a Drama Series
  • 2007 Outstanding Guest Actress in a Drama Series
  • 2007 Outstanding Guest Actress in a Drama Series
  • 2008 Emmy Award - Outstanding Guest Actress in a Drama Series