Lost

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lost
Lost
GjiniaDramë, Aksion, Aventurë
Krijuar ngaJeffrey Lieber
J. J. Abrams
Damon Lindelof
Luajnë
kompozitori i muzikës hapëseMichael Giacchino
ShtetiShBA
Gjuha në prodhimin origjinalAnglisht
Nr. i episodeve66+
Prodhimi
Kohëzgjatja45
Kompania e prodhimitAmerican Broadcasting Company
Transmetimi
Transmetimi origjinal22 shtator 2004 (ShBA)
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

Lost (sqt. Te humburit) është një serial dramatik amerikan, që për herë të parë u transmetua më 22 shtator 2004.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lost është një serial televiziv amerikan aventure/thrilleri i prodhuar qe nga viti 2004, i ambientuar ne një ishull tropikal misterioz ku gjenden te mbijetuarit të një aksidenti ajror.

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhirimet e serialit te prodhuar ne SHBA nga ABC, Bad Robot Productions dhe Grass Skirt Productions behën në ishullin e Oahu (Hawaii). Skenari është shkruar nga J.J. Abrams, Damon Lindelof dhe Jeffrey Lieber ndërsa muzika është e Michael Giacchino.

Rrjeti televiziv ABC ka bërë të ditur se kur do t'i vere fjalën fund serialit. Pas mbarimit të sezonit te tretë do të ketë akoma 48 episode të ndara në 3 sezone me nga 16 episode, për të mbërritur ne SHBA ne sezonin 2009/2010.

Suksesi dhe Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lost ka fituar Golden Globe për serinë dramatike më të mirë në vitin 2006.

Lost ka pasur shumë sukses si nga publiku ashtu edhe nga kritika, duke pasur shumë çmime, mes të cilave Golden Globe i mësipërm dhe një Emmy.

Fundi i Lost[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fundi i Lost është parashikuar për 2010. Lajmi është zyrtar, parashikohen 3 sezone të tjera për një total prej 48 pjesësh. Ky vendim është nënvizuar sipas kërkesës së skenaristëve të serisë të cilët kërkonin të dinin sa pjesë kishin akoma në dispozicion për të zhvilluar më mirë historinë më të gjitha misterët dhe enigmat e pazgjidhura. Në intervistën që lëshuan, Damon Lindelof dhe Carlton Cuse shpjegojnë : "Kjo histori ka një fillim, një pjesë qendrore dhe një fund, duke ditur me saktësi kur mbaron seria, do të jetë e mundur të ndiqet historia në drejtimin e duhur dhe me ritmin e duhur".

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]