Henry Ian Cusick

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Henry Ian Cusick
U lind në (1967-04-17) 17 prill 1967 (56 vjeç)
KombësiaSkocez-Peruan
TitulliHenry Ian Cusick

Henry Ian Cusick (lindur në 17 prill 1967)[1] është aktor skocez (nga babai)-peruan (nga e ëma) i teatrit, televizionit dhe filmit. Me rolin e tij si Desmond Hume në serinë televizive Lost, është nominuar për çmimin Primetime Emmy Award.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta në rini[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Henry Ian Cusick Chávez ka lindur në Trujillo, Peru, me nënë peruane dhe baba skocez. Pasi jetojnë në Trujillo për dy vjet, familja e tij u zhvendos në Spanjë, pastaj Skoci dhe për jetuar në Trinidad dhe Tobago për dhjetë vjet[1].Ku ai ndoqi kolegjin për prezantim. Ai u zhvendos përsëri në Skoci në moshën pesëmbëdhjetë vjeçare[2].Ai gjithashtu është shfaqur në prodhime të ndryshme për të ”Grupit teatror Strathclyde(valle e shpejtë skoceze)” në Glasgow[3].Ai flet rrjedhshëm gjuhën angleze dhe spanjolle.

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cusick dhe gruaja e tij Annie janë prindërit të tre djemve të tyre, Elias, Esau dhe Lukas. Çifti u martua në një ceremoni në 15 korrik 2006, pas katërmbëdhjetë viteve të bashkëjetesës . Ata jetojnë në Oahu, Hawaii së bashku[4]. Më 24 prill 2009, ishte ngritur një padi nga një ish puntore e Lost, e cila deklaroi për Cusick se e kishte ngacmuar seksualisht në tetor 2007[5].

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Shënime
2002 Possession Toby Byng Uncredited
2003 The Gospel of John Jesus
Carla Matt TV film
2004 Perfect Romance Peter Campbell TV film
2006 Half Light Brian
9/Tenths William
After the Rain Adrian Short film
2007 Hitman Udre Belicoff
2009 Dead Like Me: Life After Death Cameron Kane Direct-to-DVD release.

Seriale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Seria Roli Shënime
1993 Taggart Ian Gowrie Episode "Fatal Inheritance"
1997 Richard II Henry Green TV adaptation of William Shakespeare's play
2001 Murder Rooms: The White Knight Stratagem Sgt. Michael Clark
2001-2002 Casualty Jason Recurring role
2002 The Dinosaur Hunters Gideon Mantell
2002-2003 Two Thousand Acres of Sky Dr. Ewan Talbot Appeared in three episodes
2003 Happiness Phillip Episode "A Nice Person"
Adventure Inc. Gavin Merrill Episode "Echoes of the Past"
The Book Group Miles Longmuir Appeared in every episode of the second series
2004 Midsomer Murders Gareth Heldman Episode "The Fisher King"
2005 Waking the Dead Jeremy Allen Episode "Towers of Silence: Part 1"
2005- Lost Desmond Hume First appeared as a guest star in season 2, became a main cast member from season 3 onwards.
Nominated for Primetime Emmy Award for Outstanding Guest Actor - Drama Series.
2006 24 Theo Stoller Episodes "Day 5: 7:00 p.m.-8:00 p.m." and "Day 5: 8:00 p.m.-9:00 p.m."

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Patrick Espejo (2007-04-08). "Peruano encontrado en "Lost"" (në spanjisht). El Comercio. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2008. Marrë më 2008-04-14.
  2. ^ Damian Thompson. "Henry Ian Cusick on Gospel of John". Jewish Theatre. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2012. Marrë më 2008-04-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2010. Marrë më 24 maj 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  4. ^ William Keck (2006-08-24). "Cusick carries lone Emmy torch for 'Lost' cast". USA Today. Marrë më 2008-04-14. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "'Lost' Sex Suit Claims Actor Fondled Show Employee's Buttocks, Breasts". Fox News. 25 prill 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Henry Ian Cusick – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale