Hitman (film 2007)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hitman
Regjia ngaChuck Gordon
Adrian Askariah
Daniel Alter
Luc Besson
ProdhuesiSkip Woods
LuajnëTimothy Olyphant
Dougray Scott
Robert Knepper
Olga Kurylenko
MuzikaGeoff Zanelli
Shpërndarë nga20th Century Fox
Data e publikimit
Shtetet e Bashkuara nëntor , 21, 2007
Shtetet SHBA
Rusia Rusia
Bullgaria Bullgaria
Turqia Turqia
Britania e Madhe Britania e Madhe

Hitman 2007 është një film serik i bazuar në video-lojën me të njëjtin titull. Ky film u drejtua nga Xavier Gens dhe yjet Timothy Olyphant dhe Dougray Scott. Hitman u u shfaq më 21 nëntor 2007.

Subjekti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi fillon me një fotomontazh që tregon një grup të fëmijëve tullac me tatu-kodet në kokë dhe marrja e armëve të zjarrit dhe në trajnime nga afër mbi luftimet. Këto skena ishin në fakt s'janë filmuar për këtë film por janë marrë nga shumë episode që tregojnë në show-n Fox yjet si Dark Angel, Jessica Alba.

Agjenti i Interpolit Mike Whittier zbulon Agjentin 47 në studimin e tij, ku të dy flasin shkurtimisht. Skenat flasin pas 3 muajsh, ku Agjeni 47 është në një mision në në Nigeri. Ai merr një komunikim nga Agjencia, kontaktuese e tij Diana, dhe i është thënë se ai duhet të vrasë objektivin e tij të ardhshëm, dhe ky është presidenti Rus Mikhail Belicoff dhe kjo vrasje të bëhet publikisht.

Agent 47 vret Belicoff duke përdorur një pushkë snajper me një e shtënë mbi 4 km larg. Megjithatë, kur Agjenti 47 është te stacioni i trenit i gatshëm për tu larguar, i thonë se ka një dëshmitar Nika Boronina të cilin ai duhet të vrasë.

Aktorët-Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shkurt 2003, krijuesi i Hitman Eidos dhe io Interactive hyrë në negociata me kompanitë e prodhimit të Hollivudit për të përshtatur video lojë në filmit.[1] Në shekullin e njëzet Fox përfundimisht fiton të drejtat dhe punësohet skenaristi Skip Woods për të bërë skenarin me aktorin Vin Diesel prodhimin e ekzekutivit dhe yjet e filmit.[2]

Në dhjetor 2006, aktori Vin Diesel dha dorëheqjen nga roli. Në janar 2007, Timothy Olyphant u hodh në rolin kryesor duke u bashkangjitur në krye me drejtor Xavier Gens.[3] Në mars, aktori Dougray Scott u hodhën si kundërshtar i Agjent 47, me aktorët si Olga Kurylenko, Robert Knepper, Ulrich Thomsen, dhe Michael Offei. Prodhimi filloi javën e 27të të 2007 gjegjësisht në mars, në Sofja, Bullgari dhe zgjati 12 javë.[4]

Xhirimet të filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dizajni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Efektet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Brian Linder (3 shkurt 2003). "Games to Film: Hitman" [Lojëra në film: Hitman] (në anglisht). IGN. Marrë më 5 dhjetor 2006.
  2. ^ Dave McNary; Ben Fritz (20 tetor 2005). "Woods to adapt 'Hitman'" [Woods ti përshtatet 'Hitman-it'] (në anglisht). Variety. Marrë më 5 dhjetor 2006.
  3. ^ =Nicole Laporte; Michael Fleming (17 janar 2007). "Olyphant to shoot 'Hit Man'" [Olymphant do të filmoj 'Hit Man'] (në anglisht). Variety. Marrë më 18 janar 2007.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Pikësim shtesë (lidhja)
  4. ^ Ali Wood (5 prill 2007). "FILMING STARTS ON EIDOS MOVIE" (në anglisht). Instock. Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2007. Marrë më 9 prill 2007.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faqja zyrtare Arkivuar 4 dhjetor 2007 tek Wayback Machine
IMDb
Rotten Tomatoes