Luc Besson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Luc Besson

Luc Besson Cannes.jpg

Emri: Luc
Mbiemri: Besson
Lindi më: 18 Mars 1959
Vendlindja: Paris.Francë
Profesioni: Regjisor,Producent,Skenarist

Luc Paul Maurice Besson lindi me 18 mars te vitit 1959 ne Paris te Francës ësht rexhisor,producent,skenarist shumi famshem Francez ka punar me shum se 26 Gjat vite ne filma francez dhe filmat me te njohu qe u nomiuan per Filma me te mir ne Festivalin e Kanes ishin Taxi,Taxi 2,Taxi 3,Taxi 4,Benelue 13,Trasporter 3,Leon etj...

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dokumentar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskogafia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]