Taxi 3

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Taxi 3
Taxi 3 film.jpg
Taxi 3
Viti
Regjia Gérard Krawczyk
Prodhimi Luc Besson
Skenari Luc Besson&Samy Neceri
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Samy Neceri
Frédéric Diefenthal
Marion Cotillard
Sylvester Stallone
Emma Sjöberg
Muzika
Kinematografia
Montazhi
Studioja kinematografike EuropaCorp
Shpërndarë nga
Data e daljes në kinema 29 janar 2003 (Francë)
Kohëzgjatja 80 min
Shteti Franca
Gjuha Franceze
Vlerësimi {{{vlerësimi}}}
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga
Pasohet nga

Taxi 3 është një film francez komedi 2003 e drejtuar nga Gérard Krawczyk. Ajo është vazhdim të Taxi 2.

Ngjara e Filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një grup i hajdutët e quajtur veten të bandës Santa Claus janë kërdi, dhe policia Marsejë janë, si zakonisht, të paaftë për të mbajtur lart. Inspektor Gibert (luajtur nga Bernard Farcy) është i hutuar nga një gazetar kinez (Bai Ling) shkruar një histori mbi skuadrën e tij. Gruaja Detective Emilien së, Petra, ka njoftuar vetëm se ajo është shtatzënë dhe Daniel shofer taksi (Samy Naceri) është në mes të një krize të marrëdhënieve. Të dashurën e tij të shumëvuajtur Lilly ka ecur nga më atë pas gjetjes së tij customizing taksi e tij në 4:00 në mëngjes, dhe u ankuar se shtëpia e tyre është bërë një garazh të thjeshtë. Pas një varg të gabimeve në të cilën hajdutë outsmart herë të policisë dhe prapë kohë, një gazetar është rrëmbyer. Ajo është zbuluar se gazetari është udhëheqës i bandës Santa Claus. E policisë të shkojnë në kërkim, por Emilien është kapur pas një përpjekje të dështuar për arrestimin e tyre. Gazetari e përcakton një kurth, ajo e lë të lidhura Emilien në një karrige në një depo të vjetër, direkt në rrugën e një top gjigant e cila do të shtypë atë pesë minuta më vonë. Në momentin e fundit, Daniel rushes në me taksi e tij dhe shpëton atij. Ato udhë të bandës në strofull e tyre në malet zvicerane, ku gazetari dhe bashkëpunëtorët e saj janë të arrestuar nga një ekip i plas i trupave alpine. Tokat Gibert në një liqen akull-i detyruar pasi që kërcen nga një avion me ta. Petra lind, Daniel propozon Lilly dhe një Gibert është parë duke u shtyrë rreth në një karrocë e mbuluar me akull.