Vin Diesel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Vin Diesel ka lindur më 18 korrik të 1967. Një aktor, shkrimtar, regjizor amerikan. Është shfaqur ne fillim rreth vitit 2000 në disa filma të suksesshëm Hollivudian duke përfshirë Fast and Furious dhe xXx. Ai themeloi kompanitë e prodhimit : One Race Films, Tigon Studios dhe Racetrack Records. Diesel ka origjinë Italiane por ka lindur në New York City. Ai ka një vëlla binjakë me emrin Paul, një vëlla më të vogël me emrin tim dhe një motër të cilën e quajnë Samantha. Ai ka një vajzë të vogël (Hana Riley) që ka lindur në 2 prill të vitit 2008 me të dashurën e tij, modelen Paloma Lopez. Në një intervistë ai ka deklaruar se ka 2 fëmijë me Paloma Lopez.

Titulli i filmit Viti Roli
xXx 2002 Producent Ekzekutiv
Fast & Furious 2009 Producent
Hitman 2007 Producent Ekzekutiv