Jump to content

Vin Diesel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vin Diesel
Diesel më 2017 në premierë të XXX: Return of Xander Cage
U lind në
Mark Sinclair

18 korrik 1967 (55 vjet)
Profesioni
 • Actor
 • producer
 • writer
 • director
Vite aktiviteti1990–present
Bashkëshort/ëtPaloma Jimenez (2007–present)
Fëmijë3
Nënshkrimi

Mark Sinclair (lindi më 18 korrik 1967), i njohur profesionalisht si Vin Diesel, është një aktor amerikan. Një nga aktorët me fitimet më të mëdha në botë, ai është më i njohur për rolin e Dominic Toretto në ekskluzivitetin Fast & Furious.

Diesel filloi audicionet për role në fillim të viteve 1990, por luftoi për të fituar role dhe në vend të kësaj vendosi të bënte filmin e tij me buxhet të ulët. Në vitin 1995, ai shkroi, drejtoi, prodhoi dhe luajti në filmin e shkurtër Multi-Facial. Në vitin 1997, Diesel realizoi filmin e tij të parë me metrazh të gjatë Strays, të cilin ai gjithashtu shkroi, prodhoi dhe drejtoi. Regjisori Steven Spielberg e vuri re Diesel pasi e pa atë në Multi-Facial dhe e hodhi atë në një rol të vogël për epikën e tij të luftës në vitin 1998, Saving Private Ryan. Diesel më pas dubloi personazhin titullar në The Iron Giant (1999) ndërsa fitoi një reputacion si një yll aksioni pas titullit të ekskluziviteteve Fast & Furious, XXX, dhe The Chronicles of Riddick.

Diesel portretizon Groot në filmat me superhero të Marvel Cinematic Universe, duke u shfaqur në Guardians of the Galaxy (2014), Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017), Avengers: Infinity War (2018), Avengers: Endgame (2019), Thor: Love and Thunder (2022). Ai gjithashtu portretizoi Groot në filmin e animuar Ralph Breaks the Internet (2018) dhe serinë e filmave të shkurtër të animuar Disney+ I Am Groot (2022). Diesel ka fituar gjithashtu sukses komercial në zhanre të tjera, si në komedinë The Pacifier (2005), ndërsa performanca e tij në Find Me Guilty (2006) u vlerësua. Diesel portretizoi Bloodshotpërshtatjen e tij të filmit superhero të vitit 2020 dhe është planifikuar të shfaqet në filmat e ardhshëm Avatar.

Ai themeloi kompaninë e prodhimit One Race Films, ku ka shërbyer edhe si producent ose producent ekzekutiv për automjetet e tij yje. Diesel themeloi gjithashtu kompaninë diskografike Racetrack Records dhe zhvilluesin e video lojërave Tigon Studios, duke siguruar zërin e tij dhe kapjen e lëvizjeve për të gjitha publikimet e Tigon.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diesel lindi Mark Sinclair[1] më 18 korrik 1967,[2]Alameda County, Kaliforni,[3] ku lindi edhe nëna e tij, megjithëse më vonë u zhvendos në New York City me vëllain e tij binjak vëllazëror, Paul.[4][5] Nëna e tij, Delora Sherleen Vincent (née Sinclair), është një astrologe.[6] Ai u rrit nga nëna e tij e bardhë dhe babai birësues afrikano-amerikan, Irving H. Vincent, një instruktor aktrimi dhe menaxher teatri.[5][7][8] Diesel ka deklaruar se ai është "me etni të paqartë."[9] Nëna e tij ka rrënjë angleze, gjermane dhe skoceze.[10] Ai kurrë nuk e ka takuar babanë e tij biologjik dhe ka thënë se "gjithçka që di nga nëna ime është se kam lidhje me shumë kultura të ndryshme";[11] Diesel beson se marrëdhënia e prindërve të tij do të kishte qenë e paligjshme në disa pjesë të Shteteve të Bashkuara për shkak të ligjeve kundër miscegjenimit.[12]

Diesel bëri debutimin e tij në skenë në moshën shtatë vjeçare kur u shfaq në shfaqjen për fëmijë Dinosaur Door, shkruar nga Barbara Garson. Shfaqja u prodhua në Theater for the New CityGreenwich Village të Nju Jorkut. Përfshirja e tij në shfaqje erdhi kur ai, vëllai i tij dhe disa miq kishin hyrë në hapësirën e Theater for the New City në Jane Street me qëllimin për ta vandalizuar. Ata u përballën me drejtorin artistik të teatrit, Crystal Field, i cili u ofroi atyre role në shfaqjen e ardhshme në vend që të thërrisnin policinë.[13][14][15] Diesel mbeti i përfshirë me teatrin gjatë gjithë adoleshencës, duke vazhduar të ndiqte Hunter College të NYC, ku studimet në shkrime krijuese e çuan atë të fillonte shkrimin e skenarit. Ai e ka identifikuar veten si një aktor "shumë aspektesh".[16] Sinclair filloi të përdorej me emrin e tij artistik Vin Diesel ndërsa punonte si portier në klubin e natës në Nju Jork, Tunnel, duke dashur një emër më të ashpër për profesionin e tij. Vin vjen nga mbiemri i martuar i nënës së tij Vincent, ndërsa mbiemri Diesel erdhi nga miqtë e tij për shkak të prirjes së tij për të qenë energjik.[17]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diesel në premierë për Fast & Furious më 2009
Key
Films that have not yet been released Denotes films that have not yet been released

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
1990 Awakenings Orderly Uncredited
1995 Multi-Facial Mike Short film
Writer, director, producer
1997 Strays Rick Writer, director, producer
1998 Saving Private Ryan Private Adrian Caparzo
1999 The Iron Giant The Iron Giant Voice
2000 Boiler Room Chris Varick
Pitch Black Richard B. Riddick
2001 The Fast and the Furious Dominic Toretto
Knockaround Guys Taylor Reese
2002 XXX Xander Cage Producent ekzekutiv
2003 The Turbo Charged Prelude for 2 Fast 2 Furious Dominic Toretto Uncredited; film i shkurtër, pamje arkivore
A Man Apart Sean Vetter Producent
2004 The Chronicles of Riddick Richard B. Riddick
The Chronicles of Riddick: Dark Fury Zëri; film i shkurtër
2005 The Pacifier Nëntetari Shane Wolfe
2006 Find Me Guilty Jackie DiNorscio
The Fast and the Furious: Tokyo Drift Dominic Toretto Uncredited; Cameo
2008 Babylon A.D. Hugo Cornelius Toorop
2009 Fast & Furious Dominic Toretto Producent
Los Bandoleros Film i shkurtër
Skenar, regjisor, producent
2011 Fast Five Producent
2013 Fast & Furious 6
Riddick: Blindsided Richard B. Riddick Film i shkurtër
Zëri
Riddick Producent
2014 Guardians of the Galaxy Groot Zëri
2015 Furious 7 Dominic Toretto Producent
The Last Witch Hunter Kaulder
2016 Billy Lynn's Long Halftime Walk Shroom
2017 XXX: Return of Xander Cage Xander Cage Producent
The Fate of the Furious Dominic Toretto
Guardians of the Galaxy Vol. 2 Groot Zëri
2018 Avengers: Infinity War
Ralph Breaks the Internet Zëri; paraqitje cameo
2019 Avengers: Endgame Zëri
2020 Bloodshot Ray Garrison / Bloodshot Producent
2021 F9 Dominic Toretto
2022 Thor: Love and Thunder Groot Zëri
Avatar: The Way of Waterdagger Do të njoftohet Post-production
2023 Guardians of the Galaxy Vol. 3dagger Groot Zëri; Post-production
Fast Xdagger Dominic Toretto Producent
2024 Fast & Furious 11dagger Post-production
Avatar 3dagger Do të njoftohet

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vin Diesel in television
Viti Titulli Roli Shënimet
2019, 2021 Fast & Furious Spy Racers Dominic Toretto Zëri (4 episode); Producent ekzekutiv
2022 I Am Groot Groot Zëri (5 episode)
The Guardians of the Galaxy Holiday Special Zëri; speciale televizive
TBA Ark: The Animated Series Santiago Da Costa Zëri; në prodhim; producent ekzekutiv

Video lojëra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vin Diesel in video games
Viti Titulli Zëri Shënimet
2004 The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay Richard B. Riddick
2009 Wheelman Milo Burik
The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena Richard B. Riddick
2020 Fast & Furious Crossroads Dominic Toretto
2022 Ark 2 Santiago Da Costa[18] Also executive producer

Tërheqjet e parkut të temave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vin Diesel in theme park attractions
Viti Titulli Roli Vendi
2015 Fast & Furious: Supercharged Dominic Toretto Universal Studios Hollywood
2018 Universal Studios Florida

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tekjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Albumi
"Feel Like I Do" 2020 Non-album singles
"Days Are Gone"

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:BLP sources section

Viti Çmimi Kategoria Puna Rezultati
1999 Screen Actors Guild Award Outstanding Performance by a Cast
Saving Private Ryan Kandidat/e[a]
Online Film Critics Society Award Best Cast Fitues/e[a]
2001 Blockbuster Entertainment Award Favorite Actor Pitch Black Kandidat/e
2002 MTV Movie Award Best Male Performance The Fast and the Furious Kandidat/e
Best On-Screen Team Fitues/e[b]
Black Reel Award Best Actor Kandidat/e
2003 MTV Movie Award Best Male Performance xXx Kandidat/e
Teen Choice Award Choice Movie Actor: Drama/Action Adventure xXx
A Man Apart
Kandidat/e
2004 Spike Video Game Award Best Performance by a Human Male The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay Kandidat/e
2005 Teen Choice Award Choice Movie Actor: Comedy The Pacifier Kandidat/e
Golden Raspberry Award Worst Actor The Chronicles of Riddick Kandidat/e
Video Software Dealers Association Award Male Star of the Year[19] Fitues/e
2009 Spike Video Game Award Best Performance by a Human Male The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena Kandidat/e
MTV Movie Award Best Male Performance Fast & Furious Kandidat/e
2010 People's Choice Award Favorite Action Star Kandidat/e
2011 CinemaCon Award Action Star of the Year[20] Fast Five Fitues/e
Teen Choice Award Choice Movie Actor Kandidat/e
2012 Image Award Outstanding Actor in a Motion Picture Kandidat/e
Black Reel Award Best Cast Ensemble Kandidat/e[a]
People's Choice Award Favorite Action Star Kandidat/e
2013 Teen Choice Award Choice Movie: Chemistry Fast & Furious 6 Kandidat/e[c]
2014 People's Choice Award Favorite Action Movie Actor Kandidat/e
MTV Movie Award Best On-Screen Duo Fitues/e[b]
2015 Phoenix Film Critics Society Best Cast Guardians of the Galaxy Kandidat/e
Teen Choice Award Choice Movie Actor: Action Furious 7 Fitues/e
Choice Movie: Chemistry Kandidat/e[a]
2016 People's Choice Awards Favorite Movie Fitues/e
Favorite Action Movie Fitues/e
Favorite Action Movie Actor N/A Kandidat/e
2022 Nickelodeon Kids' Choice Awards Favorite Movie Actor[21] F9: The Fast Saga Kandidat/e[22]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d E ndarë me pjesën tjetër të kastit
 2. ^ a b E ndarë me Paul Walker
 3. ^ E ndarë me Paul Walker dhe Dwayne Johnson

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Diesel breaks silence over Walker". The Press (York) (në anglisht). York, Yorkshire: Newsquest. Press Association. 3 dhjetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2014. Marrë më 23 tetor 2022.
 2. ^ "Famous birthdays for July 18: Vin Diesel, Kristen Bell". United Press International (në anglisht). 18 korrik 2019. Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2019. Marrë më 7 gusht 2019. Actor Vin Diesel in 1967 (age 52)
 3. ^ "Mark Sinclair, Born 07/18/1967 in California". CaliforniaBirthIndex.org (në anglisht). Marrë më 23 tetor 2022.
 4. ^ Paul Sinclair birth record at California Birth Index. Retrieved on March 29, 2015.
 5. ^ a b "Vin Diesel Biography (1967–)" (në anglisht). Filmreference.com. Marrë më 8 shtator 2010.
 6. ^ "Vin Diesel: From nightclub bouncer to action hero". CNN (në anglisht). 12 gusht 2002.
 7. ^ "Diesel is running hot" (në anglisht). Jam.canoe.ca. 17 shkurt 2000. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2012. Marrë më 8 shtator 2010.
 8. ^ Pearlman, Cindy (9 gusht 2002). "Fame game stumps Diesel". Chicago Sun-Times (në anglisht). Marrë më 29 qershor 2013.
 9. ^ Vincent, Mal (22 qershor 2001). "'The Fast and the Furious' Vin Diesel Opens the Throttle in New Speed Movie and Joins an Elite 'Action-Star' Fraternity". The Virginian-Pilot (në anglisht). Norfolk, Virginia. Marrë më 2 mars 2008.
 10. ^ "VinDiesel explains why Glasgow was perfect to shoot Fast 6" (në anglisht). 15 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2013. Marrë më 29 qershor 2013.
 11. ^ Carter, Gregory T. (2008). "From blaxploitation to mixploitation: Male leads and changing mixed race identities". përmbledhur nga Beltrán, Mary; Fojas, Camilla (red.). Mixed Race Hollywood (në anglisht). New York: New York University Press. fq. 210. ISBN 978-0814799895.
 12. ^ Chu, Hanna (26 gusht 2013). "Vin Diesel receives star on Hollywood Walk of Fame" (në anglisht). KABC-TV. Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2013. Marrë më 6 dhjetor 2013.
 13. ^ Krulik, Nancy E. (1 nëntor 2002). Vin Diesel: Fueled for Success (në anglisht). New York: Simon Pulse, Gallery Books. fq. 14. ISBN 978-0689859823.
 14. ^ Vincent, Mal (9 gusht 2002). "xXx". The Virginian-Pilot (në anglisht). Norfolk, Virginia. Marrë më 2 mars 2008.
 15. ^ Wloszcyna, Susan (4 qershor 2004). "Vin Diesel, driving on a tankful of cool". USA Today (në anglisht). Marrë më 2 mars 2008.
 16. ^ "Vin Diesel Shifts Acting Career into High Gear In 'The Fast and the Furious'" (në anglisht). Findarticles.com. 9 korrik 2001. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2010. Marrë më 8 shtator 2010.
 17. ^ Fallo, Julie (24 qershor 2021). "The Real Reason Vin Diesel Changed His Name". The List (në anglisht). Marrë më 11 gusht 2021.
 18. ^ "ARK II Announcement Trailer (1440p Final Version)" (në anglisht). ARK: Survival Evolved. 12 dhjetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2021. Marrë më 9 janar 2021.
 19. ^ "Awards – VinXperience – The Vin Diesel fansite" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 janar 2013. Marrë më 13 prill 2013.
 20. ^ "Vin Diesel to Receive CinemaCon Action Star of the Year Award". The Hollywood Reporter (në anglisht). 28 mars 2011. Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2011. Marrë më 13 prill 2013.
 21. ^ Erik Pedersen (9 mars 2022). "Kids' Choice Awards Nominations Set; Miranda Cosgrove & Rob Gronkowski To Host Show". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 9 mars 2022.
 22. ^ Haring, Bruce (9 prill 2022). "Nickelodeon's Kids' Choice Awards Sets Sliming Record — Winners List". Deadline (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2022. Marrë më 9 prill 2022.