Paul Walker

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Paul Walker
Walker në premierën e Fast & Furious në Londër, mars 2009
U lind në
Paul William Walker IV

12 shtator 1973
Vdiq30 nëntor 2013 (40 vjet)
Shkaku i vdekjesLëndimet e marra nga përplasja e një automjeti
Vendi i varritForest Lawn Memorial Park
Hollywood Hills, California, SHBA
ArsimiVillage Christian School
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti1975–2013
FëmijëMeadow
Të afërmCody Walker (vëlla)

Paul William Walker IV (12 shtator 1973[1] – 30 nëntor 2013) ishte një aktor amerikan. Ai ishte i njohur për rolin e tij si Brian O'Conner në ekskluzivitetin Fast & Furious.

Walker e filloi karrierën e tij si një fëmijë aktor në vitet 1980, duke fituar njohje në vitet 1990 pasi u shfaq në telenovelën televizive The Young and the Restless; ai mori lëvdata për interpretimet e tij në komedinë për adoleshencë She's All That dhe komedi-drama Varsity Blues (që të dyja më 1999), dhe fitoi famë ndërkombëtare duke luajtur në The Fast and the Furious (2001).

Walker luajti gjithashtu në thrillerin rrugor të suksesshëm komercialisht Joy Ride (2001), duke u bërë një yll aksioni. Ai e ndoqi këtë me zhgënjimet në arkë Into the Blue (2005) dhe Running Scared (2006), megjithëse fitoi vlerësime për performancën e tij në dramën e mbijetesës Eight Below, dhe për portretizimin e tij të Hank HansenFlags of Our Fathers (që të dyja më 2006). Jashtë këtyre, Walker u shfaq kryesisht në filma aksion me buxhet të ulët, por luajti në filmin e suksesshëm Takers (2010).

Walker vdiq nga plagët e marra nga një përplasje me një automjet më 30 nëntor 2013, teksa po ecte me shpejtësi. Babai dhe vajza e tij ngritën padi të veçanta vdekjeje të gabuara kundër Porsche, të cilat rezultuan në marrëveshje. Në kohën e vdekjes së tij, Walker nuk kishte përfunduar xhirimet e Furious 7 (2015); ajo u publikua pas rishkrimeve dhe standineve, duke përfshirë vëllezërit e tij Cody dhe Caleb, të cilët të dy plotësuan për Walker, ndërsa kënga "See You Again" nga Wiz Khalifa dhe Charlie Puth u porosit si një nder..[2]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
1986 Monster in the Closet "Professor" Bennett
1987 Programmed to Kill Jason Credited as Paul W. Walker
1994 Tammy and the T-Rex Michael Brock
1998 Meet the Deedles Phil Deedle
Pleasantville Skip Martin
1999 Varsity Blues Lance Harbor
She's All That Dean Sampson, Jr.
Brokedown Palace Jason Uncredited
2000 The Skulls Caleb Mandrake
2001 The Fast and the Furious Brian O'Conner
Joy Ride Lewis Thomas
2002 Life Makes Sense If You're Famous Mikey Shkurt
2003 The Turbo Charged Prelude for 2 Fast 2 Furious Brian O'Conner Short
2 Fast 2 Furious
Timeline Chris Johnston
2004 Noel Michael "Mike" Riley
2005 Into the Blue Jared Cole
2006 Eight Below Jerry Shepard
Running Scared Joey Gazelle
Flags of Our Fathers Hank Hansen
2007 The Death and Life of Bobby Z Tim Kearney
Stories USA Mikey (segment "Life Makes Sense If You're Famous")
2008 The Lazarus Project Ben Garvey
2009 Fast & Furious Brian O'Conner
2010 Takers John Rahway
2011 Fast Five Brian O'Conner
2013 Vehicle 19 Michael Woods Gjithashtu producent ekzekutiv
Fast & Furious 6 Brian O'Conner
Pawn Shop Chronicles Raw Dog Gjithashtu producent ekzekutiv
Hours Nolan Hayes U publikua pas vdekjes;[3] Gjithashtu producent ekzekutiv
2014 Brick Mansions Damien Collier U publikua pas vdekjes
2015 Furious 7 Brian O'Conner U publikua pas vdekjes; roli i fundit

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
1984, 1994 CBS Schoolbreak Special n/a, Dill Episodet: "Dead Wrong: The John Evans Story" dhe "Love in the Dark Ages"
1985, 1986 Highway to Heaven Todd Bryant, Eric Travers Episodet: "Birds of a Feather" dhe "A Special Love (Parts 1 & 2)"
1986–1987 Throb Jeremy Beatty 12 episode
1990 Charles in Charge Russell Davis Episodi: "Dead Puck Society"
1991 Who's the Boss? Michael Haynes Episodi: "You Can Go Home Again"
What a Dummy Rick Episodi: "Bringing Up Baby"
1992 The Young and the Restless Brandon Collins 14 episode (+ 10 "credits only")
1994 The Boys Are Back[4] Jesse Hansen Pilot
1996 Touched by an Angel Jonathan Episode: "Statute of Limitations"
2010 Shark Men Himself 3 episode, aka Expedition Great White
2013 Shark Week Himself 1 episode
2013 Conan[4] Brian O'Conner "The Very Understated Adventures of Captain Beige"

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Artistët Kënga Shënimet
1997 The Mighty Mighty Bosstones "Wrong Thing Right Then"
2001 Ja Rule, Vita & O1 "Furious"
2003 Ludacris "Act a Fool"
2013 2 Chainz & Wiz Khalifa "We Own It" Pamje arkivore
2015 Wiz Khalifa & Charlie Puth "See You Again" Pamje arkivore[5][6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rebecca Flint Marx (2013). "Paul Walker – Biography". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2013. Marrë më 4 mars 2014. {{cite news}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 4 dhjetor 2013 (Ndihmë!)
  2. ^ Merry, Stephanie; Yahr, Emily (10 dhjetor 2015). "Golden Globes nominations 2016: Complete list". The Washington Post (në anglisht). Marrë më 10 dhjetor 2015.
  3. ^ Premiera në mars 2013. Publikimi i përgjithshëm në dhjetor 2013.
  4. ^ a b Yts. "Paul Walker Movies List | Best Racing Movies – Yts Movies" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2022. Marrë më 12 gusht 2022.
  5. ^ "Paul Walker". TV Guide (në anglisht).
  6. ^ "Paul Walker". Rotten Tomatoes (në anglisht).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]