Jump to content

Wiz Khalifa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Wiz Khalifa in Under The Influence Tour

Cameron Jibril Thomaz i lindur më 8 shtator 1987, i njohur si Wiz Khalifa, është një rapper amerikan, këngëtar, kompozitor dhe aktor. Ai lëshoi ​​albumin e tij debutues, Show and Prove, në vitin 2006 dhe nënshkroi me Warner Bros. Records në vitin 2007. Singulli i tij me ndikim në Eurodance, "Say Yeah", mori radiot radio urbane, duke analizuar Listat Ritmike Top 40 dhe Hot Rap Tracks në vitin 2008.[1]

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Khalifa filloi të takohej me modelen Amber Rose në fillim të vitit 2011. Ata u fejuan më 1 mars 2012,[2][3] , dhe u martuan më 8 korrik 2013. Ata kanë një djalë, Sebastian Taylor i lindur më 2013[4]. Më 24 shtator 2014, u njoftua se Rose do të paraqiste për divorc, duke përmendur dallime të papajtueshme[5]. Që nga viti 2015, Khalifa dhe Rose kanë kujdestari të përbashkët për djalin e tyre.Khalifa është e hapur për përdorimin e tij të kanabisit, dhe ai ka pohuar në shumë intervista se shpenzon 10,000 dollarë në muaj në kanabis dhe gjithashtu pi duhan në ditë.Që nga fillimi i vitit 2014, Khalifa nuk paguan më për kanabis dhe është sponsorizuar nga The Cookie Company, një bombol me vrimë nxjerrëse mjekësore marihuanës, e cila shet llojin e tij "Khalifa Kush" (KK), të cilën ai e lidhi me RiverRock Canabis për të krijuar. Khalifa filloi të praktikonte jiu-jitsu brazilian në maj 2017 me Rigan Machado, një rrip të kuq dhe të zi të shkallës së 8-të. Pak kohë më pas, ai filloi të stërviteshin në Muay Thai me ish-konkurrentin e zogjve të flamurit të UFC-së Cat Zingano dhe në Qendrën e Unbreakable Performance në Los Anxhelos.Më 24 prill 2018, legjenda e boksit Thai Saenchai priti një seminar privat të Muay Thai për Khalifën në Unbreakable.


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Richards, Dave (September 18, 2008). "He'll make it hot". Erie Times-News. Archived from the original on January 13, 2009. Retrieved November 21, 2017.
  2. ^ Twitter.com. April 1, 2011. Retrieved April 1, 2011
  3. ^ Christie D'Zurilla (March 2, 2012). "Amber Rose, Wiz Khalifa engaged; 'Love Is Everywhere'". Los Angeles Times. Retrieved February 25, 2013
  4. ^ "Wiz Khalifa and Amber Rose Tie the Knot". Billboard. July 8, 2013. Retrieved July 9, 2013
  5. ^ CBS Pittsburgh (September 24, 2014). "Pittsburgh Native Wiz Khalifa Getting Divorced". CBS Pittsburgh. Retrieved September 24, 2014