Jump to content

Porsche

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG, e njohur si Porsche, është një prodhues gjerman i veturave, me seli në Stuttgart-Zuffenhausen. Kompania ka degët për prodhimin e makinave në Shtutgart dhe Lajpcig. Porsche AG që nga 2007, është një degë 100% e Porsche SE Automobil Holding, me 7 dhjetor 2009 Volkswagen mori pjesë me 49,9 % në kompani. Origjina e Porsche AG është themeluar në vitin 1931 nga Ferdinand Porsche me zyrën dizajnuese në Shtutgart.

Models[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Modelet e tanishme të Porsche përfshin makina sportive nga Boxster deri te produkti i tyre më i famshëm, 911. Cayman është një coupé ndryshe i ngjashëm me Boxster. Cayenne është automjeti luksoz sportiv (SUV) i Porsche-s. Një sallon/sedan luksoz me performancë të lartë, Panamera, u lansua në vitin 2009.

Modelet për konsumatorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Modelet për gara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]