Porsche Cayenne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Porsche Cayenne është një model i prodhuar nga prodhuesi gjerman i automobilave Porsche. Me makinën e prezantuar në vitin 2002, Porsche shtoi një automjet sportiv të shërbimeve (SUV) në gamën e modeleve të saj, të cilat deri atëherë përbëheshin vetëm nga makina sportive. Tregu kryesor për Cayenne janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Porsche Cayenne (Tipi 9PA) është ndërtuar nga viti 2002 deri në vitin 2010, që nga viti 2007 me motorë me injeksion të drejtpërdrejtë dhe një përmisim. Modeli pasardhës Porsche Cayenne (Type 92A) është ndërtuar nga 2010 deri në 2017. Më 29 gusht 2017, u zhvillua premiera e gjeneratës së tretë të Porsche Cayenne (lloji PO536); ai u prezantua për publikun në Motor Show Ndërkombëtar në shtator 2017.[1][2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wittich,hwi, Uli Baumann,uba,Clemens Hirschfeld,Holger (2017-08-29). "Neuer Porsche Cayenne 2017: Alle Infos, Daten und Bilder zum neuen SUV". auto motor und sport (në gjermanisht). Marrë më 2023-07-20.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
  2. ^ "Dritte Generation des Porsche Cayenne geht an den Start - Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG Presse-Datenbank". Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG (në gjermanisht). Marrë më 2023-07-20.