Dwayne Johnson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dwayne Johnson
Dwayne Johnson gjatë premierës së filmit Hercule në Sydney në vitin 2014
U lind në2 maj 1972 (50 vjet)
Shtetësia
 • Amerikan
 • Kanadez
ShkollimiUniversiti i Miamit
Profesioni
 • Aktor
 • producent
 • mundës profesionale
 • biznesmen
Vite aktiviteti
 • 1996–2004; 2011–2013; 2016 (mundje)
 • 1999–prezent (aktrim)
Works
Lista e plotë
Bashkëshorti/jaDany Garcia (m. 1997; div. 2008)
Lauren Hashian (m. 2019)
Fëmijë3
FamiljaAnoa'i
Nënshkrimi

Dwayne Douglas Johnson (lindi më 2 maj 1972), i njohur edhe nën emrin sportiv Rock është një aktor dhe ish-mundës profesional. I konsideruar gjerësisht si një nga mundësit profesionistë më të mëdhenj të të gjitha kohërave,[1][2] ai ishte pjesë përbërëse e zhvillimit dhe suksesit të WWE gjatë Epokës së Qëndrimit, një periudhë e bumit të industrisë në fund të viteve 1990 dhe fillim të viteve 2000. Johnson luftoi për WWF/E për tetë vjet përpara se të ndiqte një karrierë aktrimi. Filmat e tij kanë fituar mbi 3.5 miliardë dollarë në Amerikën e Veriut dhe mbi 10.5 miliardë dollarë në mbarë botën,[3] duke e bërë atë një nga aktorët me fitime dhe më të paguara në botë.[4][5]

Paraqitja e parë në film e Johnson ishte në The Mummy Returns (2001). Një vit më pas ai luajti rolin e tij të parë kryesor si personazhi titullar në filmin The Scorpion King (2002). Që atëherë ai ka luajtur në filmat familjar The Game Plan (2007), Race to Witch Mountain (2009), Tooth Fairy (2010), dhe Jungle Cruise (2021), si dhe në filmat aventurë aksion Journey 2: The Mysterious Island (2012), G.I. Joe: Retaliation (2013), Hercules (2014), Skyscraper (2018), San Andreas (2015) dhe Rampage (2018). Ai gjithashtu luajti në filmat komedi aksion Get Smart (2008), Central Intelligence (2016), Baywatch (2017), dhe Red Notice (2021). Në vitin 2016 ai shprehu Mauifilmin e animuar të Disney Moana (2016). Roli i tij si Luke Hobbs në filmat Fast & Furious, duke filluar me Fast Five (2011), ndihmoi që ekskluziviteti të bëhej një nga më të ardhurat në film. Më pas ai luajti në spin-off Hobbs & Shaw (2019).[6] Johnson gjithashtu luan në filmat Jumanji, duke u shfaqur në Jumanji: Welcome to the Jungle (2017) dhe Jumanji: The Next Level, dhe dublon Bark Kent / Krypto / Superdog, Anubis, dhe Teth-Adam / Black Adam në filmin e animuar DC League of Super-Pets (2022), përpara se të luante si ky i fundit në filmin superhero live-action Black Adam (2022).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The Greatest Professional Wrestlers of All Time" (në anglisht). UGO. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2013. Marrë më 21 korrik 2018.
 2. ^ "The Top 100 Pro Wrestlers of All time Reviewed in Wrestling Perspective" (në anglisht). Wrestling Perspective. Marrë më 14 nëntor 2011.
 3. ^ "Dwayne Johnson Movie Box Office Results". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 11 shtator 2019.
 4. ^ "People Index". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 11 shtator 2019.
 5. ^ Robehmed, Natalie (25 gusht 2016). "The World's Highest-Paid Actors 2016: The Rock Leads With Knockout $64.5 Million Year". Forbes (në anglisht). Marrë më 27 gusht 2016.
 6. ^ Lynch, John (20 mars 2018). "The 23 most successful movie franchises of all time". Business Insider (në anglisht). Marrë më 19 prill 2019.