Dwayne Johnson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dwayne Johnson
Dwayne Johnson Hercules 2014 (cropped).jpg
Dwayne Johnson gjatë premierës së filmit Hercule në Sydney në vitin 2014
U lind në2 maj 1972 (49 vjet)
Shtetësia
 • Amerikan
 • Kanadez
ShkollimiUniversiti i Miamit
Punësimi
 • Aktor
 • producent
 • mundës profesionale
 • biznesmen
Vite aktiviteti
 • 1996–2004; 2011–2013; 2016 (mundje)
 • 1999–prezent (aktrim)
Gjatësia189 cm (6 ft 2 in)[1]
Bashkëshorte/tDany Garcia (m. 1997; div. 2008)
Lauren Hashian (m. 2019)
Fëmijë3
FamiljaAnoa'i
Nënshkrimi
DwayneTheRockJohnson2.png

Dwayne Douglas Johnson[2], i njohur edhe nën emrin sportiv Rock është një mundës profesional, aktor dhe prodhues amerikano-kanadez[3], i lindur më 2 maj të vitit 1972[4] në Hayward (Kaliforni). Si një wrestler, ai ka punuar për World Wrestling Entertainment deri në vitin 2004[5] dhe pastaj u kthye në vitin 2011[6] deri në prill të 2013[6] dhe bëri një ri-shfaqje në vitin 2014, 2015 dhe 2016. Ai pastaj, fillon afër fundit të viteve 1990 një karrierë si aktor dhe shpejt arrin rolet kryesore të viteve 2000, duke u shndërruar në një yll i kinemasë .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Shënimet dhe referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "How tall is Dwayne Johnson The Rock" (në anglisht). CelebHeights.com. Marrë më 17 tetor 2021.
 2. ^ « Biografia e Dwayne « The Rock » Johnson », në Notablebiographies.com
 3. ^ « Things you didn't know about The Rock » Arkivuar 26 gusht 2015 tek Wayback Machine, në Hollywood.com
 4. ^ « Dwayne Johnson (1972–)», në Filmreference.com.
 5. ^ John Milner, « Biography Slam! Arkivuar 18 prill 2015 tek Wayback Machine
 6. ^ a b Matt Bishop, « Raw: Finally, « The Rock » has returned to WWE »[lidhje e vdekur], në Slam.canoe.ca.