Jump to content

The Mummy Returns

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Mummy Returns
Regjia ngaStephen Sommers
Shkruar ngaStephen Sommers
ProdhuesiSean Daniel
James Jacks
Luajnë
KinematografiaAdrian Biddle
MontazhiBob Ducsay
Kelly Matsumoto
MuzikaAlan Silvestri

Kompanitë prodhuese
Universal Pictures
Alphaville Films
Shpërndarë ngaUniversal Pictures
Data e publikimit
4 maj 2001
Kohëzgjatja
129 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhëtAnglisht
Arabisht
Buxheti$98 million[1]
Fitimi$435 million[1]

The Mummy Returns është një film aksion-aventurë amerikan i vitit 2001, shkruar dhe drejtuar nga Stephen Sommers, me aktorë Brendan Fraser, Rachel Weisz, John Hannah, Arnold Vosloo, Oded Fehr, Patricia Velásquez, Freddie Boath, Alun Armstrong, dhe Dwayne Johnson në debutimin e tij të aktrimit në film. Filmi është një vazhdim i filmit të vitit 1999 The Mummy dhe u shpërnda nga Universal Pictures.

The Mummy Returns frymëzoi filmin paraardhës të vitit 2002 The Scorpion King, një spin-off që zhvillohet 5000 vjet më parë dhe personazhi me të njëjtin emër, i luajtur nga Dwayne Johnson (The Rock), u prezantua në këtë film. Ashtu si paraardhësi i tij, The Mummy Returns ishte një sukses komercial pavarësisht komenteve të përziera.

Në vitin 3067 pes, një luftëtar i frikshëm i njohur si Mbreti Akrep drejton një ushtri për të pushtuar botën. Megjithatë, ata përfundimisht mposhten dhe mërgohen në shkretëtirën e Ahm Shere. Duke vdekur, Mbreti Akrep zotohet t'i japë Anubis shpirtin e tij në këmbim të fuqisë për të mposhtur armiqtë e tij. Anubis pranon, duke krijuar me magji një oaz dhe piramidë të artë, dhe duke i dhënë Mbretit Akrep një ushtri luftëtarësh të ngjashëm me çakallin për të pushtuar Egjiptin. Megjithatë, sapo detyra e tij të përfundojë, Anubis pretendon shpirtin e Mbretit Akrep dhe ushtria kthehet në nëntokë.

Në vitin 1933, Rick O'Connell dhe gruaja e tij Evelyn eksplorojnë rrënojat e lashta me djalin e tyre, Alex, duke gjetur byzylykun e Anubis. Në Londër, byzylyku lidhet me Alex, duke i treguar atij vizione që e drejtojnë atë te Ahm Shere. Evelyn sulmohet dhe kapet nga një kult që ringjall Imhotepin me Librin e të Vdekurve; ata dëshirojnë të përdorin fuqinë e tij për të mposhtur Mbretin Akrep, i cili do t'u jepte komandën e ushtrisë së Anubis. Kulti, i udhëhequr nga kuratori i muzeut Baltus Hafez, përfshin zbatuesin Lock-Nah dhe Meela Nais, rimishërimin fizik të dashurisë së Imhotep, Anck-su-namun. Rick dhe Alex u nisën për të shpëtuar Evelyn me ndihmën e vëllait të saj Jonathan, i cili kishte marrë në duart e tij një skeptër ari misterioz, dhe Medjai Ardeth Bay, i cili është kthyer për t'i ndihmuar ata.

Rick e liron Evelyn pas një beteje masive, por Alex shpejt rrëmbehet dhe detyrohet të udhëheqë kultin me vizionet e tij nga byzylyku. O'Connells i ndjekin me bashkëpunëtorin e Rick, Izzy. Gjatë rrugës, Aleksi lë të dhëna për prindërit e tij, të cilët ndjekin dirigiblen e Izzy. Imhotep përdor Librin e të Vdekurve për të rikthyer shpirtin e Anck-su-namun në trupin e Meelës, por duke e bërë këtë, ai padashur lejon Evelyn të zhbllokojë kujtimet e jetës së saj të mëparshme si Princesha Nefertiti, roje e byzylykut dhe vajza e faraonit Seti I.

Në buzë të oazës, Imhotep kupton se ata po ndiqen dhe përdor magjinë e tij për të rrëzuar dirigiblen; Izzy qëndron prapa për ta riparuar. O'Connells depërtojnë në kult, por të dy grupet sulmohen nga mumiet pigmen. Rick merr Alex ndërsa Ardeth vret Lock-Nah. Ata u shpëtojnë pigmeve, të cilët vrasin të gjithë anëtarët e kultit, përveç Hafezit, Imhotepit dhe Anck-su-namun. O'Connells mbërrijnë në piramidë dhe byzylyku shkëputet nga Alex. Anck-su-namun, Imhotep dhe Hafez më pas mbërrijnë dhe vrasin Evelyn përpara se të hyjnë në piramidë.

Brenda piramidës, Hafez përdor byzylykun për të sjellë në mendje ushtrinë e Anubis, e cila shfaqet jashtë Oazit. Rick gjen Imhotep duke thirrur Mbretin Scorpion dhe e sulmon atë. Mbreti Akrep, tani një përbindësh i madh akrep, e ndërpret luftën. Imhotep e mashtron atë për të sulmuar Rikun ndërsa jashtë, Ardeth dhe Medjai luftojnë ushtrinë e ringjallur të Anubis. Ndërsa Rick dhe Mbreti Akrep luftojnë, Hafez kapet në përleshje dhe vritet. Ndërkohë, Jonathan dhe Alex vjedhin Librin e të Vdekurve nga Anck-su-namun dhe e përdorin atë për të ringjallur Evelyn. Rick zbulon hieroglife duke shpjeguar se skeptri i Jonathanit është shtiza mistike e Osirisit. Me ndihmën e Jonathanit dhe Evelyn të ringjallur, Riku merr skeptrin dhe e përdor atë për të vrarë Mbretin Akrep, duke e dërguar atë dhe ushtrinë përsëri në nëntokë.

Ndërsa oazi fillon të shpërthejë dhe piramida shkërmoqet, Rick dhe Imhotep ngjiten pas parvazit të një grope që të çon në botën e krimit. Rick i lutet Evelyn që të ikë para se të jetë tepër vonë, por ajo rrezikon jetën e saj për ta tërhequr Rikun në siguri. Duke parë këtë, Imhotep i lutet Anck-su-namun të bëjë të njëjtën gjë, por ajo e braktis atë. Zemërthyer, Imhotep lëshon dhe bie në botën e krimit. Ndërsa ikte, Anck-su-namun pa dashje bie në një gropë akrepash, duke e vrarë atë.

Në momentin e fundit, Izzy mbërrin me një dirigible të modifikuar dhe shpëton O'Connells pak përpara se oaza dhe piramida të shkatërrohet - por jo përpara se Jonathan të rrëshqasë gurin e diamantit të piramidës. Ata nisen në perëndim të diellit, me Ardeth Bay që i përshëndet përpara se të nisen.

  1. ^ a b "The Mummy Returns (2001)". The Numbers (në anglisht). Marrë më 20 qershor 2020.