Pigmenët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pigmenët Baka duke performuar një valle tradicionale, Kamerun.

Një pigmen është një anëtar i një grupi etnik të dalluar nga shtati i shkurtër; antropologët përcaktojë si pigmen anëtarët e grupeve ku burrat e rritur arrijne një gjatësi mesatare më pak se 150 cm (4 metra 11 inç) i gjatë.[1] Anëtarët e grupeve me gjatësi mesatare pak më të lartë njihen si "pigmoidë".[2]

Termi është më së shumti i lidhur me popuj të Afrikës Qëndrore si Aka, Efé dhe Mbuti.[3] Nëse termi pigmen përdoret për një grup njerëzish me një lartësi mesatare më pak se 1.55 metra (5 këmbët 1 inch), atëherë pigmenë ka gjithashtu në Australi, Tajlandë, Malajzi, Ishujt Andaman,[4] Indonezi, Filipine, Papua Guinea e Re, Bolivi, dhe Brazil,[5] duke përfshirë edhe disa popuj NegritosAzisë Juglindore.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia e Republikës së Afrikës Qendrore

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Encyclopædia Britannica: Pygmy.
  2. ^ Pygmoid (people) – Britannica Online Encyclopedia.
  3. ^ http://www.pygmies.org/#introduction African Pygmies
  4. ^ "The Semang by George Weber". Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2013. Marrë më 14 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Darwin's Children.