Jump to content

The Mummy (film 1999)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Mummy
Regjia ngaStephen Sommers
Skenari ngaStephen Sommers
Historia ngaStephen Sommers
Lloyd Fonvielle
Kevin Jarre
ProdhuesiJames Jacks
Sean Daniel
Luajnë
KinematografiaAdrian Biddle
MontazhiBob Ducsay
MuzikaJerry Goldsmith

Kompania prodhuese
Alphaville Films[1]
Shpërndarë ngaUniversal Pictures
Data e publikimit
7 maj 1999 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
125 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht[2]
Buxheti$80 million[3]
Fitimi$416.4 million[3]

The Mummy është një film aksion-aventure amerikan i vitit 1999, shkruar dhe drejtuar nga Stephen Sommers. Është një ribërje e filmit të vitit 1932 me të njëjtin emër, ku interpretojnë Brendan Fraser, Rachel Weisz, John Hannah dhe Arnold Vosloo në rolin e titullit si mumje e ringjallur. Filmi ndjek aventurierin Rick O'Connell teksa ai udhëton në Hamunaptra, Qyteti i të Vdekurve, me një bibliotekare dhe vëllain e saj më të madh, ku ata zgjojnë aksidentalisht Imhotepin, një kryeprift i mallkuar me fuqi të mbinatyrshme.

Zhvillimi zgjati vite, me skenarë dhe regjisorë të shumtë të bashkangjitur. Në vitin 1997, Sommers prezantoi me sukses versionin e tij të një qëndrimi më aventuresk dhe romantik të materialit burimor. Xhirimet u zhvilluan në Marok dhe në Mbretërinë e Bashkuar; Ekuipazhi duroi dehidratimin, stuhitë e rërës dhe gjarpërinjtë duke gjuajtur në shkretëtirën e Saharasë. Industrial Light & Magic ofroi shumë nga efektet vizuale, duke përzier pamjet e drejtpërdrejta dhe imazhet e krijuara nga kompjuteri për të krijuar përbindëshin titullar. Jerry Goldsmith dha partiturën orkestrale.

The Mummy u shfaq në teatër më 7 maj 1999. Pavarësisht kritikave të ndryshme, ishte një sukses komercial dhe fitoi mbi 416.4 milionë dollarë në mbarë botën kundrejt një buxheti prodhimi prej 80 milionë dollarësh. Suksesi i filmit solli dy vazhdime të drejtpërdrejta, The Mummy Returns (2001) and The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008). Ai gjithashtu çoi në spinoffs si një seri i animuar dhe vazhdimin The Scorpion King (2002), i cili gjeneroi vazhdimet e veta. Përpjekjet për të rindezur pronën dhe për të nisur një ekskluzivitet të ri mediatik çuan në një film të vitit 2017.

Tebë, Egjipt, 1290 pes, kryeprifti Imhotep ka një lidhje me Anck-su-namun, zonjën e faraonit Seti I. Ata vrasin faraonin pasi ai zbulon marrëdhënien e tyre. Imhotep ikën, ndërsa Anck-su-namun vret veten. Duke besuar se mund ta ringjallë atë, Imhotep dhe priftërinjtë e tij vjedhin kufomën e saj dhe udhëtojnë për në Hamunaptra, Qyteti i të Vdekurve. Rituali i ringjalljes ndalet nga truprojat e faraonit, Medjai. Priftërinjtë e Imhotepit mumifikohen të gjallë, ndërsa vetë Imhotep torturohet, mallkohet dhe varroset i gjallë me skarabet mishngrënëse në këmbët e një statuje të perëndisë Anubis. Medjai janë betuar për të parandaluar kthimin e Imhotep.

Në vitin 1926 në Kajro, Jonathan Carnahan i dhuron motrës së tij Evelyn-një bibliotekare dhe egjiptologe aspiruese që punon për kuratorin e muzeut Dr. Terence Bey- një kuti dhe një hartë të ndërlikuar që të çojnë në Hamunaptra. Jonathan zbulon se ai vodhi kutinë nga një aventurier amerikan, Rick O'Connell, i cili zbuloi qytetin ndërsa ishte në Legjionin Francez i të Huajve. Evelyn dhe Jonathan gjejnë Rick në një burg lokal dhe bëjnë një marrëveshje me të për t'i çuar në qytet, duke i dhënë ryshfet drejtorit të burgut Gad Hassan për ta liruar.

Rick udhëzon Evelyn dhe partinë e saj në qytet, duke ndeshur një grup gjuetarësh thesari amerikanë të udhëhequr nga i njohuri frikacak i Rikut, Beni Gabor. Pavarësisht se u paralajmëruan të largoheshin nga Ardeth Bay, udhëheqësi i Medjait, të dy ekspeditat vazhdojnë gërmimet e tyre. Një skarab që ha mish çelet nga një guaskë dekorative e ngulitur në një objekt. Gardiani Hassan po plaçkit dhe gropos brenda trupit të tij, duke e vrarë atë. Ndërkohë, disa gërmues që punojnë me amerikanët vriten duke shkaktuar një re me acid kripe nën presion gjatë gërmimit. Evelyn kërkon Librin e Amun-Ra, të bërë prej ari të pastër. Në vend që ta gjejë, ajo përplaset me mbetjet e Imhotep. Ndërkohë, ekipi i amerikanëve zbulon [[Libri i të Vdekurve|Librin e zi të të Vdekurve, të shoqëruar nga kavanoza kanopik që mbajnë organet e ruajtura të Anck-su-namun.

Natën, Evelyn lexon me zë të lartë nga Libri i të Vdekurve, duke zgjuar rastësisht Imhotepin e mumifikuar, i cili duket se e ngatërron shkurtimisht Evelyn me Anck-su-namun. Ekspeditat ikin përsëri në Kajro dhe Imhotep i ndjek me ndihmën e Benit, i cili ka pranuar t'i shërbejë atij. Ai rigjeneron fuqinë e tij të plotë dhe formën njerëzore duke vrarë anëtarët e ekspeditës amerikane dhe i kthen Dhjetë Plagët në Egjipt. Ndërkohë, Evelyn mëson se edhe Terence po punon me Medjain.

Rick, Evelyn, Jonathan dhe Terence takohen me Ardethin në muze, i cili hipotezon se Imhotep dëshiron të ringjallë Anck-su-namun duke sakrifikuar Evelyn. Ajo beson se nëse Libri i të Vdekurve e ktheu në jetë Imhotepin, Libri i Amun-Ra mund ta vrasë atë përsëri dhe nxjerr në pah vendndodhjen e librit në Hamunaptra. Imhotep vendos grupin me një ushtri skllevërsh. Evelyn pranon ta shoqërojë nëse ai kursen pjesën tjetër të grupit. Megjithëse Imhotep nuk e respekton fjalën e tij, Rick dhe të tjerët luftojnë rrugën e tyre drejt sigurisë, me Terencen që sakrifikon veten për të siguruar arratisjen e tyre.

Rick, Jonathan dhe Ardeth rekrutojnë kapitenin Winston Havelock, një anëtar i Forcave Ajrore Mbretërore me një dëshirë vdekjeje për t'i fluturuar përsëri në Hamunaptra në ndjekje të Imhotep. Megjithatë, Imhotep sjell në mendje një stuhi rëre, duke rrëzuar avionin e tyre dhe duke vrarë Havelock. Rick, Jonathan dhe Ardeth gjejnë Librin e Amun-Ra në Hamunaptra ndërsa Imhotep përgatitet të sakrifikojë Evelyn, duke sjellë gjithashtu në jetë mbetjet e mumifikuara të Anck-su-namun si pjesë e ritualit. Rick arrin ta shpëtojë atë pas një lufte brutale me priftërinjtë e mumifikuar dhe ushtarët e mumifikuar të Imhotep; Mumja e Anck-su-namun është vrarë gjithashtu gjatë përleshjes. Evelyn lexon nga Libri i Amun-Ra, duke e bërë Imhotep të vdekshëm dhe ai plagoset për vdekje nga Rick. Imhotep degjeneron përsëri në formën e tij të mumifikuar dhe zbret në pellgun e shpirtrave, duke u zotuar për hakmarrje.

Beni hap aksidentalisht një grackë plaçkitëse ndërsa plaçkit qytetin e pasurive të tij dhe vritet nga një tufë skarabesh mishngrënëse ndërsa Hamunaptra shembet në rërë. Ardeth i thotë Rick, Evelyn dhe Jonathan lamtumirë dhe treshja ikën me një palë deve, pa e kuptuar se është e ngarkuar me thesarin e vjedhur të Benit.

Brendan Fraser dhe Rachel Weisz luajnë në film si Rick O'Connell dhe Evelyn Carnahan
  1. ^ McNary, Dave (20 janar 2014). "'The Mummy,' 'Dazed and Confused' Producer James Jacks Dies in Los Angeles". Variety (në anglisht). Variety Media, LLC. Marrë më 10 dhjetor 2020.
  2. ^ "Release". BFI Film & Television Database (në anglisht). London: British Film Institute. Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2014. Marrë më 8 maj 2013.
  3. ^ a b "The Mummy (1999)". The Numbers (në anglisht). Marrë më 5 korrik 2020.