Moana (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Moana
Moana.svg
Logoja e filmit
Viti i prodhimit: 2016
Regjia: Ron Clements
John Musker
Prodhuesi: Osnat Shurer
Skenaristi: Ron Clements
John Musker
Jared Bush
Aaron Kandell
Jordan Kandell
Interpretojnë: Dwayne Johnson
Auli’i Cravalho
Muzika: Opetaia Foaʻi
Mark Mancina
Lin-Manuel Miranda
Kinematografia: Ron Clements
John Musker
Pamela Ribon
Taika Waititi
Prerja: Jeff Draheim
Studio: Walt Disney Pictures
Shpërndarë nga: Walt Disney Animation Studios
Data(t) e lëshimit: 23 nëntor 2016
Kohëzgjatja: 107 minuta
Shteti: Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Gjuha: Anglisht
Vlerësimi: 7.6/10 (IMDb)
I paraprirë nga Zootopia
I ndjekur nga Wreck-It Ralph 2
Faqja zyrtare
IMDb.Logo.png Moana
MoanaAll Movie Guide

Moana (i njohur si Vaiana në Europë) është një film i animuar 3D, zhanri komedi muzikal, prodhuar nga Walt Disney Animation Studios dhe shpërndarë nga Walt Disney Pictures. Është filmi i 56-të i animuar nga kompania e Walt Disney, me regji të Ron Clements dhe John Musker.[1]

Përmbajtja[redakto | redakto tekstin burimor]

Oqeaninë antike në Paqësorin Jugor, Moana është një lundërtare e cila niset në udhëtim për të kërkuar një ishull legjendar. Gjatë kërkimit të saj, asaj i bashkohet edhe një gjysmëperëndi i quajtur Maui.

Zërat[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Auli’i Cravalho – Moana, vajza e vetme e një kryetari, e cila niset në udhëtim për të kërkuar një ishull legjendar.[2]
  • Dwayne Johnson – Maui, gjysmëperëndi mitike i cili i bashkohet Moanës në udhëtimin e saj.[3]
  • Temuera Morrison – Chief Tui, i ati i Moanës dhe kryetari i ishullit Motunui.[4]
  • Nicole Scherzinger – Sina, e ëma e Moanës.[4]
  • Rachel House – Gramma Tala, një grua e moshuar e cila ka një lidhje të ngushtë me Moanën dhe oqeanin.[4]
  • Jemaine Clement – Tamatoa, një gaforre e ligë gjigande nga Lalotai, mbretëria e përbindëshave.[4]
  • Alan Tudyk – Hei Hei, gjeli i Mauit dhe Moanës.[5]
  • Phillipa Soo – një fshatare në ishullin Motunui.[6]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]