Get Smart (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Get Smart
Regjia ngaPeter Segal
Shkruar nga
  • Tom J. Astle
  • Matt Ember
Bazuar nëGet Smart nga Mel Brooks
Buck Henry
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaDean Semler
MontazhiRichard Pearson
MuzikaTrevor Rabin

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaWarner Bros. Pictures
Data e publikimit
20 qershor 2008
Kohëzgjatja
110 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$80 milion[2]
Fitimi$230.7 milion[2][3]

Get Smart është një film komedi spiun aksion amerikan i vitit 2008 me regji nga Peter Segal, shkruar nga Tom J. Astle dhe Matt Ember dhe prodhuar nga Leonard B. Stern, i cili është gjithashtu producent i serisë origjinale. Filmi bazohet në serialin televiziv të Mel Brooks dhe Buck Henry me të njëjtin emër.

Në film luajnë Steve Carell, Anne Hathaway, Dwayne Johnson, dhe Alan Arkin, me Terence Stamp, Terry Crews, David Koechner, and James Caan në role dytësore. Bernie Kopell, i cili luajti Siegfried në serinë origjinale, u shfaq gjithashtu në film. Filmi përqendrohet te një analist i quajtur Maxwell Smart (Carell) i cili ëndërron të bëhet një agjent i vërtetë në terren dhe një spiun më i mirë. Filmi u publikua në Amerikën e Veriut më 20 qershor 2008.

Get Smart mori komente të ndryshme nga kritikët, por ishte një sukses komercial, duke fituar 230 milionë dollarë me një buxhet prej 80 milionë dollarësh.[2][3]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maxwell Smart, një analist për agjencinë sekrete amerikane të inteligjencës, CONTROL, dëshiron të bëhet një agjent në terren si idhulli i tij, Agjenti 23. Pavarësisht rezultateve të larta në testet e pranimit, Smartit i mohohet promovimi për shkak të vlerës së tij më të lartë si analist. Kur selia e CONTROL-it sulmohet nga organizata terroriste KAOS, pothuajse të gjithë identitetet e agjentëve të CONTROL-it ekspozohen, duke lënë vetëm Agjenten 99 si një operativ të zbatueshëm në terren. Smart promovohet gjithashtu në agjent në terren si Agjenti 86, por 99-shi me përvojë heziton të bashkëpunojë me të për shkak të papërvojës së tij. Në ditën e parë të punës së tij të re, Smart merr një thikë të ushtrisë zvicerane e cila përfshin shtesa të veçanta si një flakëhedhës në miniaturë dhe një hark që gjuan shigjetat e lidhura me fijen e rrjetës së merimangës.

Ndërsa ishte në një aeroplan për në Moskë, agjentja 99 dallon një burrë kërcënues nga pas. Ajo dyshon se ai është një vrasës, por Smart e konsideron atë si profilim. Maksi vëren çamçakëz në këpucën e tij dhe përpiqet ta heqë me një shkrepëse. Kur pasagjerët supozojnë se Max po përpiqet të hedhë në erë avionin, ai merret nga një Marshall Air dhe duart i vendosen në zinxhirë. Maks kërkon të përdorë banjën dhe ndërsa është brenda përpiqet të thyejë lidhjet e zinxhirit duke përdorur harkun në thikën e xhepit. Ai më në fund thyen lidhjen e zinxhirit, por një nga shigjetat godet butonin "eject" dhe e lë atë duke u rrëzuar drejt tokës pa parashutë. Agjenti 99 e ndjek me parashutë, ashtu si edhe vrasësi. Ky i fundit pengohet të bëjë të tre përplasjet kur agjenti 99 e puth, duke e befasuar aq sa ajo të vendosë parashutën. Vrasësi përplaset në një hambar dhe Agjentja 99 dhe Smart supozojnë se ai ka vdekur, megjithëse ai është qortuar nga ajo për incidentin.

Të dy mbërrijnë në rezidencën e kryeprodhuesit të bombave të KAOS, Ladislas Kërstiç, gjatë një feste. Pas përfundimit të një kërcimi intensiv, ata depërtojnë në zyrën kryesore dhe gjurmojnë materialin bërthamor në një fabrikë armësh bërthamore KAOS të maskuar si një furrë buke në Moskë. Ata janë kapur nga Kërstiç dhe njerëzit e tij, por i eliminojnë të gjithë me sukses. Në furrë, Smart takohet me shefin e KAOS-it, Siegfried dhe të dytin në komandë, Shtarker, vetëm për të mësuar se një agjent i dyfishtë ka kompromentuar identitetin e tyre. Smart arrin të arratiset dhe të shkatërrojë fabrikën e armëve, por ai dhe agjenti 99 përballen me të njëjtin njeri që kishin supozuar të vdekur më parë. Gjithçka duket e humbur, por Smart e njeh njeriun si Dalip, i cili ishte në një regjistrim të marrë gjatë kohës së Smart si analist. Ai i jep Dalipit këshilla për të rregulluar martesën e tij të dështuar dhe Dalipi i lë menjëherë të shkojnë.

Shefi dërgon agjentin 23 për të vëzhguar pastrimin e fabrikës, por KAOS i nxjerr armët tinëzisht përmes lumit Moskva paraprakisht, duke e lënë agjentin 23 të bindur se vetëm një furrë buke ishte shkatërruar. Duke kuptuar se Smart ishte vetëm gjatë zbulimeve të tij kryesore, CONTROL beson se ai është agjenti i dyfishtë. Agjenti 99, i cili gradualisht po zhvillon ndjenjat me Smartin, është zemërthyer, por e merr atë në paraburgim, pikërisht kur fillon të dyshojë se ajo është agjentja e dyfishtë. Ndërkohë, duke u biseduar me Shtarkerin, Siegfried planifikon të shpërthejë një bombë bërthamore në Los Anxhelos ndërsa Presidenti është në qytet.

Siegfried kontakton qeverinë e SHBA-së gjatë një takimi ku morën pjesë Shefi dhe Zëvendës Presidenti dhe kërcënon se do të lëshojë kodet e detonatorëve të armëve bërthamore për vendet armiqësore nëse nuk i paguhet një shpërblim prej 200 miliardë dollarësh. Anëtarët e mbledhjes, veçanërisht nënkryetari (i cili ka hasmëri të fortë ndaj shefit), nuk e marrin seriozisht thirrjen, për habinë e shefit. Ndërsa Smart është në një qeli të mbajtjes së KONTROLLIT, Dalip i dërgon atij një mesazh të koduar përmes emisionit radiofonik American Top 40 duke u paraqitur si e dashura e tij, duke e njoftuar për planin e Siegfried. Smart arratiset dhe mbërrin në Los Anxhelos për t'u ribashkuar me Shefin, Agjentin 99 dhe Agjentin 23. Ai i bind ata se ai nuk është agjenti i dyfishtë. Ndërkohë, ndërsa Presidenti mbërrin në Sallën e Disney për një koncert, Siegfried, Shtarker dhe Dalip vendosin bombën në sallën e koncerteve. Kur ora e pajisur me kundër-pajisje e Smart-it, Geiger, merr gjurmë të rrezatimit nga Agjenti 23, ata kuptojnë se Agjenti 23 është agjenti i vërtetë i dyfishtë.

Agjenti 23 merr peng agjenten 99 dhe ikën me një automjet. Pas një ndjekjeje, Smart arrin të shpëtojë agjenten 99, por në luftë, makinës i vihet flaka dhe detyrohet të hyjë në shina hekurudhore. Smart puth agjentin 23 për ta shpërqendruar, një truk i mësuar nga agjenti 99. Ai dhe agjenti 99 hidhen nga automjeti përpara se ai të përplaset me një tren mallrash, duke vrarë agjentin 23. Pasi analizon futbollin bërthamor të agjentit 23, Smart kupton se bomba do të jetë nxitur nga nota e fundit e "Odës së Gëzimit" të Bethoven-it. Ata nxitojnë në Sallën e Disney-t dhe Smart trajton dirigjentin e moshuar pak para notës përfundimtare, duke shpëtuar Presidentin dhe Los Anxhelosin. Siegfried, pavarësisht se plani i tij dështoi, është i kënaqur me performancën e Dalipit dhe i premton se nuk do ta vrasë gruan e tij siç do të kishte dështuar Dalipi, por deklaron se do t'i 'bënte një nder botës me shikim' nëse do ta bënte. Si kundërpërgjigje, Dalip e hedh Siegfridin në një lumë, për kënaqësinë e Shtarkerit.

Në selinë e CONTROL-it, për nder të Smartit mbahet një festë, ku agjentja 99 i jep atij një qenush. Smart më pas nderohet dhe fiton ëndrrën e tij për t'u bërë një spiun i vërtetë. Ndërsa largohet, Smart përpiqet të rregullojë një derë të bllokuar dhe përfundon i bllokuar mes dyerve rrëshqitëse si një fund humoristik, dhe filmi bëhet i zi, dhe Smart bërtet me zemërim (jashtë ekranit) "Duhet të bësh shaka me mua!"

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bernie Kopell, i cili luajti Siegfried në serinë origjinale televizive, ka një paraqitje si një automobilist duke drejtuar një Opel GT, një makinë e paraqitur në serinë televizive. Ryan Seacrest bëri një zë si ai vetë, duke pritur Top 40 Amerikan

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Get Smart (12A)". British Board of Film Classification (në anglisht). 22 gusht 2008. Marrë më 12 mars 2017.
  2. ^ a b c "Get Smart (2008)" (në anglisht). Box Office Mojo.
  3. ^ a b "Get Smart (2008)" (në anglisht). The Numbers. Marrë më 2013-12-29.