Anne Hathaway

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anne Hathaway
Hathaway më 2017
U lind në
Anne Jacqueline Hathaway

12 nëntor 1982
Brooklyn, New York City, Shtetet e Bashkuara
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti1999–sot
Works
Lista e plotë
Bashkëshorti/jaAdam Shulman (m. 2012)
Fëmijë2
ÇmimetLista e plotë

Anne Jacqueline Hathaway (lindi më 12 nëntor, 1982) është një aktore amerikane. Marrëse e vlerësimeve të ndryshme, duke përfshirë një Academy Awards, një Golden Globe Award dhe një Primetime Emmy Award, ajo ishte ndër aktoret më të paguara në botë në vitin 2015. Filmat e saj kanë fituar mbi 6.8 miliardë dollarë në mbarë botën dhe ajo u shfaq në listën Forbes Celebrity 100 më 2009.

Hathaway u diplomua në Millburn High SchoolNju Xhersi, ku interpretoi në disa shfaqje. Si adoleshente, ajo mori pjesë në serialin televiziv Get Real (1999–2000) dhe bëri përparimin e saj duke luajtur rolin kryesor në komedinë e Disney The Princess Diaries (2001). Pasi luajti në një varg filmash familjarë, duke përfshirë Ella Enchanted (2004), Hathaway bëri një ndryshim në rolet e të rriturve me dramën e vitit 2005 Brokeback Mountain. Drama komedi The Devil Wears Prada (2006), në të cilën ajo luajti një ndihmëse e një redaktoreje reviste mode, ishte suksesi i saj më i madh komercial deri në atë pikë. Ajo luajti një të varur që shërohej në dramën Rachel Getting Married (2008), e cila i dha asaj një nominim për Academy Award për Aktoren më të Mirë.

Hathaway vazhdoi të luajë në disa filma të suksesshëm komercial, duke përfshirë komedinë Get Smart (2008), romancën Bride Wars (2009), Valentine's Day (2010), dhe Love & Other Drugs (2010), dhe filmin fantazi Alice in Wonderland (2010). Në vitin 2012, ajo luajti si Selina Kyle / Catwoman në filmin e saj me fitimet më të larta, The Dark Knight Rises. Gjithashtu atë vit, ajo luajti Fantine, një prostitutë që vdiste nga tuberkulozi, në muzikalin Les Misérables, për të cilin fitoi Academy Award për Aktoren më të Mirë Dytësore. Që atëherë ajo ka luajtur një shkencëtare në filmin fantastiko-shkencor Interstellar (2014), pronare e një faqeje online të modës në komedinë The Intern (2015), një aktore mendjemadhe në filmin e grabitjes Ocean's 8 (2018), një artiste con në komedinë The Hustle (2019), dhe Rebekah Neumann në miniserinë WeCrashed (2022).

Hathaway ka fituar një Primetime Emmy Award për rolin e saj zanor në sitcom The Simpsons, i kënduar për soundtracks, u shfaq në skenë dhe organizoi ngjarje. Ajo mbështet disa kauza bamirësie. Ajo është anëtare e bordit të Rrjetit të Teatrit Lollipop, një organizatë që u sjell filma fëmijëve në spitale dhe mbron barazinë gjinore si ambasadore e vullnetit të mirëUN Women. Hathaway është e martuar me aktorin dhe biznesmenin Adam Shulman dhe ka dy djem me të.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2001 The Princess Diaries Mia Thermopolis
2001 The Other Side of Heaven Jean Sabin
2002 Nicholas Nickleby Madeline Bray
2003 The Cat Returns Haru Yoshioka Dublim
2004 Ella Enchanted Ella of Frell
2004 The Princess Diaries 2: Royal Engagement Mia Thermopolis
2005 Hoodwinked! Red Dublim
2005 Havoc Allison Lang
2005 Brokeback Mountain Lureen Newsome Twist
2006 The Devil Wears Prada Andrea "Andy" Sachs
2007 Becoming Jane Jane Austen
2008 Get Smart Agent 99
2008 Rachel Getting Married Kym Buchman
2008 Passengers Claire Summers
2009 Bride Wars Emma Allen
2010 Valentine's Day Liz Curran
2010 Alice in Wonderland White Queen
2010 Love & Other Drugs Maggie Murdock
2011 Rio Jewel Dublim
2011 One Day Emma Morley
2012 The Dark Knight Rises Selina Kyle / Catwoman
2012 Les Misérables Fantine
2013 Don Jon Emily Lombardo Cameo
2014 Don Peyote Agent of TRUTH Cameo
2014 Song One Franny Gjithashtu dhe producente
2014 Rio 2 Jewel Dublim
2014 Interstellar Amelia Brand
2015 The Intern Jules Ostin
2016 Alice Through the Looking Glass White Queen
2016 Colossal Gloria Post-produksion

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1999–2000 Get Real Meghan Green 22 episode
2007 Elmo's Christmas Countdown Herself TV special
2008–12 Saturday Night Live Herself (prezantuese) 3 episode
2009–12 The Simpsons Jenny / Princess Penelope 3 episode (dublim)
2010–11 Family Guy Mother Maggie / Herself / Hot Blonde 3 episode (dublim)
2011 83rd Academy Awards Herself (bashkë-prezantuese) TV special
2015 HitRecord on TV Vivica Virus Episodi: "Re: The Number Two"
2015 Lip Sync Battle Herself Episodi: "Anne Hathaway vs. Emily Blunt"

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]