Jump to content

Simpsons

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga The Simpsons)
Simpsons
Simpsons: Homer, Marge, Lisa, Snowball II (macja), Bart, Santa's Little Helper (qeni) dhe Maggie
GjiniaAnimim, Komedi, Parodi
Krijuar ngaMatt Groening
Zhvilluar ngaJames L. Brooks
Matt Groening
Sam Simon
Zërat eDan Castellaneta
Julie Kavner
Nancy Cartwright
Yeardley Smith
Hank Azaria
Harry Shearer
(Lista komplete)
kompozitori i muzikës hapëseDanny Elfman
Muzika hapëseKënga e Simpsons
KompozitoriAlf Clausen
ShtetiSHBA
Gjuha në prodhimin origjinalAnglisht
Nr. i sezoneve35
Nr. i episodeve768 (lista e episodeve)
Prodhimi
Prodhuesit kryesorAl Jean
James L. Brooks
Matt Groening
Sam Simon
Kohëzgjatja21-24 minuta
Kompania e prodhimitFOX
Transmetimi
Programi origjinalFox
Formati i pikturësNTSC (1989–2009)
HDTV 720p (2009–present)
Formati i zëritStereo (1989–1991)
Dolby Surround (1991–2009)
Dolby Digital (2009–present)
Transmetimi i parë17 dhjetor 1999
Transmetimi origjinalduke vazhduar
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

Simpsons ose The Simpsons është një sitcom i animuar amerikan i krijuar nga Matt Groening për Fox Broadcasting Company.[1][2][3] Seriali është një përshkrim satirik i jetës amerikane, i mishëruar nga familja Simpson, e cila përbëhet nga Homer, Marge, Bart, Lisa, dhe Maggie Shfaqja zhvillohet në qytetin imagjinar të Springfield dhe parodizon kulturën dhe shoqërinë amerikane, televizionin dhe gjendjen njerëzore.

Familja u konceptua nga Groening pak përpara një kërkese për një seri filmash të shkurtër të animuar me producentin James L. Brooks. Ai krijoi një familje jofunksionale dhe i emëroi personazhet sipas anëtarëve të familjes së tij, duke zëvendësuar emrin e tij Bart; ai mendonte se Simpson ishte një emër qesharak në atë që tingëllonte i ngjashëm me "simpleton".[4] Shorts u bënë pjesë e The Tracey Ullman Show më 19 prill 1987. Pas tre sezoneve, skeçi u zhvillua në një shfaqje gjysmë ore në kohën kryesore dhe u bë seria e parë e Fox që u rendit në Top 30 vlerësimet në një sezon (1989– 1990).

Që nga debutimi i tij më 17 dhjetor 1989, janë transmetuar 739 episode të shfaqjes. Është seriali amerikan i animuar më jetëgjatë, sitcom më i gjatë amerikan dhe seriali televiziv më i gjatë i skenarit amerikan në primetime, si për nga sezonet ashtu edhe për numrin e episodeve. Një film i metrazhit të gjatë, The Simpsons Movie, u shfaq në kinematë në mbarë botën më 27 korrik 2007 dhe fitoi mbi 527 milionë dollarë, me një vazhdim në zhvillim që nga viti 2018. Seriali gjithashtu ka prodhuar seri të shumta komike, video lojëra, libra, dhe media të tjera të lidhura, si dhe një industri tregtare miliarda dollarëshe.

Filmi në fjalë trajton tema të ndryshme të jetës aktuale dhe dukurive të përditshme si dhe të klisheve që janë të njohura jo vetëm në shoqërinë amerikane por edhe më gjerë.

Ky film serial u prodhua nga FOX (20th Century Fox) dhe filloi të transmetohej që prej vitit 1989 në kanalin FOX.

Simpsons për herë të parë është prezantuar në Tracey Ullman Show me 48 mini-seria (Episoda të shkurta) të ndara në tre sezone. Prezantimi i filmit serial kishte aq sukses sa që televizioni i njohur FOX e ka vazhduar atë përgjatë 21 sezoneve tjera. Momentalisht është duke transmetuar sezoni i 22-të.

Personazhet kryesore janë familja Simpson, të cilët jetojnë në një qytet imagjinar të "Amerikës së Mesme" të Springfield. Homeri, babai, punon si inspektor sigurie në Centralin Bërthamor të Springfield, një pozicion në kundërshtim me personalitetin e tij të pakujdesshëm dhe të çuditshëm. Ai është i martuar me Marge Bouvier, një amvise dhe nënë stereotipe amerikane. Ata kanë tre fëmijë: Bartin, një ngatërrestar dhe shakatar dhjetëvjeçar; Lisa, një aktiviste tetëvjeçare e parakohshme; dhe Maggie, foshnja e familjes që flet rrallë, por komunikon duke thithur biberonin. Edhe pse familja është jofunksionale, shumë episode shqyrtojnë marrëdhëniet dhe lidhjet e tyre me njëri-tjetrin dhe shpesh tregohet se kujdesen për njëri-tjetrin.[5] Babai i Homerit, Gjyshi Simpson jeton në shtëpinë e të moshuarve në Springfield pasi Homeri e detyroi babanë e tij të shiste shtëpinë e tij në mënyrë që familja e tij të mund të blinte të tyren. Grampa Simpson ka pasur role kryesore në disa episode.

Familja zotëron gjithashtu një qen, Santa's Little Helper, dhe një mace, Snowball II, i cili zëvendësohet nga një mace e quajtur gjithashtu Snowball II në episodin e sezonit të pesëmbëdhjetë "I, (Annoyed Grunt)-Bot".[6] Të dy kafshët shtëpiake kanë pasur role kryesore në disa episode.

Personazhet te Simpsons

Shfaqja përfshin një sërë personazhesh të çuditshëm mbështetës, të cilët përfshijnë bashkëpunëtorët e Homerit (edhe miqtë) Lenny Leonard dhe Carl Carlson, drejtorin e shkollës Seymour Skinner dhe mësueset Edna Krabappel dhe Elizabeth Hoover, fqinjin Ned Flanders, miqtë Barney Gumble, Apu Nahasapeemapetilon, Moe Szyslak, Milhouse Van Houten, dhe Nelson Muntz, të afërm të gjerë Patty dhe Selma Bouvier, qytetarë të tillë si kryebashkiaku Joe Quimby, shefi Clancy Wiggum, të famshëm vendas Krusty Clown dhe reporteri i lajmeve Kent Brockman, dhe manjati Charles Montgomery Burns, i cili shpesh shërben si antagonisti i serialit dhe ndihmësi i tij ekzekutiv Waylon Smithers.

Krijuesit fillimisht synuan shumë prej këtyre personazheve si shaka të njëhershme ose për të përmbushur funksionet e nevojshme në qytet. Një numër prej tyre kanë fituar role të zgjeruara dhe më pas kanë luajtur në episodet e tyre. Sipas Matt Groening, shfaqja adoptoi konceptin e një kasti të madh mbështetës nga shfaqja e humorit SCTV.[7]

The Simpsons zhvillohet në qytetin imagjinar amerikan të Springfield në një shtet të panjohur dhe të pamundur për t'u përcaktuar. Shfaqja është qëllimisht evazive në lidhje me vendndodhjen e Springfield. Gjeografia e Springfield dhe ajo e rrethinës së saj, përmban vija bregdetare, shkretëtirë, tokë bujqësore të madhe, male të larta ose çfarëdo që kërkon historia ose shaka. Groening ka thënë se Springfield ka shumë të përbashkëta me Portland, Oregon, qyteti ku ai u rrit.[8] Emri "Springfield" është një emër i zakonshëm në Amerikë dhe shfaqet në të paktën 29 shtete.[9] Groening ka thënë se ai e quajti atë sipas Springfield, Oregon, dhe Springfield fiktive që ishte vendosja e serialit Father Knows Best. Ai "kuptoi se Springfield ishte një nga emrat më të zakonshëm për një qytet në SHBA. Në pritje të suksesit të shfaqjes, mendova: "Kjo do të jetë e bukur; të gjithë do të mendojnë se është Springfield i tyre". Dhe ata e bëjnë.”[10]

20th Century Fox dhe Gracie Films prodhuan The Simpsons Movie, një film i animuar që u publikua më 27 korrik 2007.[11] Filmi u drejtua nga producenti i vjetër i Simpsons, David Silverman dhe u shkrua nga një ekip shkrimtarësh të Simpsons, i përbërë nga Matt Groening, James L. Brooks, Al Jean, George Meyer, Mike Reiss, John Swartzwelder, Jon Vitti, David Mirkin, Mike Scully, Matt Selman, dhe Ian Maxtone-Graham.[11] Prodhimi i filmit ndodhi së bashku me vazhdimin e shkrimit të serialit, pavarësisht pretendimeve të gjata nga ata të përfshirë në shfaqje se një film do të hynte në prodhim vetëm pasi të kishte përfunduar seria.[11] Kishte folur për një film të mundshëm të gjatë të Simpsons që në sezonet e hershme të serialit. James L. Brooks fillimisht mendoi se historia e episodit "Kamp Krusty" ishte e përshtatshme për një film, por ai hasi vështirësi në përpjekjen për të zgjeruar skenarin në metrazh të gjatë.[12] Për një kohë të gjatë, vështirësi të tilla si mungesa e një historie të përshtatshme dhe një grup tashmë plotësisht i angazhuar shkrimtarësh e vonuan projektin.[7]

Më 10 gusht 2018, 20th Century Fox njoftoi se një vazhdim është në zhvillim e sipër.[13]

 1. ^ Ortved, John (12 tetor 2010). The Simpsons: An Uncensored, Unauthorized History (në anglisht). Faber & Faber. fq. 287. ISBN 978-0-86547-939-5. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2014. Marrë më 2 shkurt 2014.
 2. ^ Facts on File, Incorporated (2010). Animation (në anglisht). Infobase Publishing. fq. 9. ISBN 978-1-4381-3249-5. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2014. Marrë më 2 shkurt 2014.
 3. ^ Irwin, William; Conard, Mark T.; Skoble, Aeon J. (21 gusht 2013). The Simpsons and Philosophy: The D'oh! of Homer (në anglisht). Open Court. fq. 1972. ISBN 978-0-8126-9694-3. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2014. Marrë më 2 shkurt 2014.
 4. ^ "Matt Groening Reveals the Location of the Real Springfield". Smithsonian Magazine (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 shtator 2021. Marrë më 1 maj 2020.
 5. ^ Oakley, Bill (2005). The Simpsons season 7 DVD commentary for the episode "Home Sweet Homediddly-Dum-Doodily" (DVD) (në anglisht). 20th Century Fox.
 6. ^ "I, (Annoyed Grunt)-Bot". The Simpsons. Sezoni 15. Episodi 9 (në anglisht). 11 janar 2004. Fox.
 7. ^ a b Rabin, Nathan (26 prill 2006). "Matt Groening: Interview". The A.V. Club (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2009. Marrë më 15 janar 2022.
 8. ^ Hamilton, Don (19 korrik 2002). "Matt Groening's Portland". Portland Tribune (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2007. Marrë më 4 gusht 2007.
 9. ^ "GeoNames" (në anglisht). GeoNames. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2010. Marrë më 19 mars 2010.
 10. ^ De La Roca, Claudia (maj 2012). "Matt Groening Reveals the Location of the Real Springfield". Smithsonian Magazine (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 shtator 2021. Marrë më 6 dhjetor 2021.
 11. ^ a b c Fleming, Michael (2 prill 2006). "Homer going to bat in '07". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2014. Marrë më 3 korrik 2006.
 12. ^ Groening, Matt; Al Jean, Mark Kirkland, David Silverman (2004). The Simpsons season 4 DVD commentary for the episode "Kamp Krusty" (DVD) (në anglisht). 20th Century Fox.
 13. ^ Burwick, Kevin (10 gusht 2018). "The Simpsons Movie 2 Reportedly in Development at Fox" (në anglisht). Movieweb.com. Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2018. Marrë më 11 gusht 2018.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]