Milhouse Van Houten

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Milhouse Mussolini Van Houten[1] (lindi më 1 korrik 1980) është një personazh imagjinar në The Simpsons. Ai është një djalë dhjetë vjeçar dhe miku më i mirë i Bart Simpson. Si fëmija i vetëm i Kirk dhe Luann Van Houten, tiparet më të dallueshme fizike të Milhouse janë flokët e tij të kaltër, hunda e madhe dhe ekstremizmi ekstrem (të përshkruar nga sytë shumë të vogël), që kërkon korrigjimin e syzeve të trasha. Ai ka inteligjencë të rregullt por aftësi disi të dobta sociale. Ndonëse është i devijuar në mënyrën e vet, Milhouse është mjaft i matur, prandaj shpeshherë ai udhëhiqet nga telashet nga Bart, i cili nuk është i turpëruar për të përfituar nga naiviteti i tjetrit. Milhouse shfaqet si një Master Builder në The Lego Movie. Ai gjithashtu shfaqet në setet e reja Simpsons Lego.

Zëri i Milhouse bëhet nga Pamela Hayden.

Krijimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Milhouse u emërua pas presidentit amerikan Richard Nixon, emri i mesëm i të cilit ishte Milhous. Emri ishte "emri më fatkeqësisht që Matt Groening mund të mendonte për një fëmijë". Milhouse është një person i preferuar në mesin e stafit ashtu siç theksoi Al Jean, "shumica e shkrimtarëve janë më shumë si Milhouse se Bart".

Paraqitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Milhouse është miop dhe mban syza të kuqe. Ai ka lëkurë të verdhë (si shumica e personazheve në seri), flokët e kaltër dhe vesh me një bluzë me mëngë të shkurtër me ngjyrë vjollce, pantallona të shkurtra të kuqe dhe këpucë të kuqe.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse zakonisht është shumë më i pëlqyer dhe i toleruar në krahasim me buddallenjtë më të sinqertë si Martin Prince, Milhouse vazhdimisht është viktimizuar në një formë apo në një tjetër, kryesisht si objektiv i kërcënuesve Jimbo Jones, Dolph Starbeam dhe Kearney Zzyzwicz. Ata shpesh i shkaktojnë atij aktet ekstreme të dhunës fizike. Një rast i kishte ngacmuesit që mbështjellin Milhouse në afishe të parakolpave dhe e vendosën atë në një karrocë, të cilën ata e shtynë poshtë një kodre shumë të pjerrët.[2] Ai shpesh vizitoi një këshilltar femër, Dr Waxler, derisa u gëzua nga thirrjet e vazhdueshme telefonike dhe bllokoi numrin e tij nga telefoni i saj. Ai gjithashtu është shpesh i nënshtruar ndaj ngacmimit të Nelson Muntz.

Milhouse u pa si relativisht i ftohtë në dy epizoda. Kur prindërit e tij humbën në det dhe dyshoheshin të vdekur, fëmijët në shkollë ishin të impresionuar nga stoicizmi i Milhouse, madje Nelson, i cili nuk arrin ta rrahë atë. Bart solli xhaxhain e Milhouse, Norbert (i cili është me prejardhje daneze dhe banon në Solvang, Kaliforni) në Springfield për të konsoluar Milhouse. Kur nëna e Milhouse u zhvendos me të në Capital City pasi prindërit e tij u ndanë, në një tjetër epizod, ai ngjyrosi flokët e tij të verdhë, veshi rrobat e modës dhe veproi i vrazhdë për të impresionuar miqtë e tij të rinj, të cilët vepruan në mënyrë të ngjashme. Ai madje i kërkoi Bartit që të lejonte që t'i jepte atij një qeveri për t'i bërë përshtypje të tjerëve. Pasi babai i tij Kirk fitoi kujdestarinë e Milhouse dhe e solli atë në Springfield, gjithçka u kthye në normalitet.[3]

Milhouse gjithashtu pa vetëdije trashëgoi rekordin e përhershëm të shkollës së Bartit përmes një marrëveshjeje ndërmjet Bart, Edna Krabappel dhe Seymour Skinner për të blerë heshtjen e këtij të fundit për marrëdhëniet e paligjshme të dy të fundit, gjë që do ta skualifikojë Milhouse nga "të gjitha por punët më të nxehta dhe më të zhurmshme" . Ai gjithashtu pothuajse ecte drejt në një kaktus në "drejtimet" e Bartit gjatë një festimi të ditëlindjes me Martinin, megjithëse ai nuk përfundoi duke bërë kështu për shkak të zbritjes së tij me helmim ushqimor nga oysters të njollosur ashtu siç ishte gati ta bënte kështu duke e detyruar atë të drejtuar mbi të hidhen në hënë dhe të vjella në të, për të banorëve tmerri dhe neveri. Ai gjithashtu përfundoi i plagosur nga zoti Burns nëpërmjet një këmbë të thyer në mënyrë specifike për të motivuar ekipin e futbollit Springfield për të fituar kundër Shelbyville, ndërsa Milhouse gjithashtu duke deklaruar me keq që nëse ekipi nuk ka fituar, zoti Burns thotë se ai është "duke u kthyer" ( me sa duket për të bërë edhe më keq Milhouse). Pavarësisht abuzimeve dhe fatkeqësive të shpeshta, Milhouse nuk është veçanërisht e papëlqyeshme dhe ka një sasi të mirë miqsh në Shkollën Springfield përveç Bart, edhe pse shumica e këtyre njerëzve zakonisht duket e ndërsjellë përmes vetë Bartit.

Është shumë e nënkuptuar që Milhouse është afërsisht pa syzet e tij. Një herë, Barti përdori syzet e tij si dylbi të improvizuar për të spiunuar Lisin dhe miqtë e saj të ri, dhe kur dilte për të sabotuar miqësinë vazhdoi të merrte syzet me të në protestat e Milhouse, me Milhouse pastaj duke vazhduar të gabonte një gaforre për një qen. Në mënyrë të ngjashme, pasi Bart, ndërsa vepronte si një shërues besimi, vazhdoi të "shëronte" Milhouse e syzeve të tij të nevojshme, vazhdoi të dilte në rrugë dhe më pas mblodhi një makinë që po afrohej për një qen dhe menjëherë u përplas.

Milhouse është me prejardhje greke, italiane, holandeze dhe daneze.

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Simpsons Epizodi i 7-të (sezoni 17)
  2. ^ The Simpsons Epizodi i 5-të (sezoni 6)
  3. ^ The Simpsons Epizodi i 12-të (sezoni 15)