Nelson Muntz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nelson Mandela Muntz[1] (lindi më 30 tetor 1979) është personazh fikitv dhe antagonisti terciar i filmit të animuar The Simpsons. Ai konsiderohet lider i ngacmimeve të shkollës fillore Sprinfield. Zëri i tij bëhet nga Nancy Cartwright.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai së pari u shfaq si rival i Bart Simpsons.[2] Gjatë viteve, ai ka terrorizuar shumicën e meshkujve në Springfield, dhe madje është parë edhe ngacmimi i adoleshentëve (i njohur edhe si Jimbo Jones dhe Jeremy Freedman). Nelson ka një mënyrë për të treguar në situata të çuditshme papritur ose fatkeqësi dhe rregullisht e ka identifikuar atë duke qeshur me njerëzit e interesuar ("Haw-haw!" U bë frika e tij). Kur u zu me vështirësitë e këtyre situatave, Nelson zakonisht jep një shpjegim shumë të arsyetuar se pse ai veproi ashtu siç e bëri, ndonjëherë edhe pseudo-shkencërisht e provonte ("Shih, epidermë do të thotë flokët, kështu që teknikisht është e vërtetë. aq qesharake. ")

Nelson aktualisht studion në klasën e katërt, por ishte tashmë një student kur Bart erdhi në shkollë, gjë që sugjeron që ai mund të ketë përsëritur disa vjet. Siç tha ai në një rast, "Nuk mund të llogaris numrin e kohës që unë jam mbajtur, ndoshta pse jam duke u mbajtur". Si i tillë, ai kryesisht mbetet skeptik ndaj vërejtjeve të Edna Krabappel dhe qesh në klasën e tij si ai i di mirë të gjitha përgjigjet e sakta për çdo pyetje të mësuesit.

Nelson përfaqësoi Japoninë në Model Kombet e Bashkuara[3] dhe shërben si një qendërmbrojtës për ekipin e futbollit të shkollës Pee-Wee (në një rast ai madje kap pasionin e tij dhe plows përmes ekipit kundërshtare me lehtësi ekstreme), të cilën ai e mori pothuajse me një dorë rivalët në një pikë.[4] Ai ka një strukturë të habitshme për planifikim, siç i thotë Marges kur thotë se dëshiron të hiq Luftën e Përzier që ajo do të ketë nevojë për prindërit, zyrtarët simpatik të shkollës dhe klerikët, një vend për t'u takuar; (që ai e konsideron të paçmuar në lidhje me organizimin e një proteste) për të pasur madje një shans për të marrë një sport të tërë. Ai rezulton të jetë një tifoz i shumë gjërave të papritura, të tilla si Andy Williams dhe Borëbardha. Ai është gjithashtu një ekspert në përgatitjen e duhur të boronicës dhe ha fulterë për mëngjes dhe drekë. Një herë tjetër ai ishte me sa duket një mjeshtër i fshehjes, duke mashtruar edhe Bart dhe Ned Flanders. Më në fund, ai u përshkrua gjithashtu si fletë për përgjigje master në teste dhe detyra të ndryshme në shkollë. Ai ka një "zyrë" të vendosur në një tualet ku ai ka fletët e përgjigjes të fshehur në pusetën e tualetit.

Në "Loan-a Lisa", ai fillon biznesin e tij duke përdorur pesëdhjetë dollarë që Lisa i ka dhuruar atij. Në një video link, Nelson thotë se ai ka përdorur disa nga paratë për të trajtuar nënën e tij si ajo meriton. Në të njëjtin episod, ai është shumë i kujdesshëm ndaj Lizës në fund pasi ai bën një justifikim për të mbajtur dorën e saj si ata janë rollerblading.

Zgjedhja e etikës shoqërore të Nelson duket të dalë nga arsyet e ngatërruara dhe rregullat kuptohen vetëm për veten: kur Bart (me të vërtetë) pretendonte të ishte asistent i Krusty Palaçoja, Nelson goditi Bartin në stomak duke thënë: "Kjo është për marrjen e përgjegjësisë për punën e njerëzve të tjerë!". Nelson gjithashtu goditi Bart pasi ky i fundit aksidentalisht shkatërroi makinën e Adolf Hitlerit në një karnaval. ("Ju shkatërruat makinën e Hitlerit! Çfarë bëri ai ndonjëherë për ty?") Bart gjithashtu u rrah për "Vjedhja e kohës së çmuar të mësuesit!", Pasi vazhdimisht e ngriti dorën me përgjigjen e gabuar për t'iu përgjigjur një pyetjeje që zonja Krabappel kërkoi dhe mori dhimbje për "Besmirching një emër të vajzës së pafajshme!" pasi u përpoq të fliste për marrëdhënien e tij me Jessica Lovejoy tek fëmijët e tjerë. Milhouse pretendon të kujdeset për mjedisin për të bërë përshtypje Lisa. Nelson qëndron mbi të me një grusht të ngritur dhe kërkoi që ai të thotë "ngrohja globale është një mit!" Milhouse e bën këtë, dhe Nelson e godet atë gjithsesi, duke thënë "Kjo është për të shitur besimet tuaja!"

Është zbuluar një herë se Nelsoni është me prejardhje gjermane. Sidoqoftë, ai zgjedh Üter Zörker për të qenë gjerman, gjatë një kohe kur qyteti ishte në një histeri anti-ilegale të emigrantëve.

Personaliteti enigmatik i Nelsonit kishte një ndikim në shumë individë, veçanërisht disa që përpiqen të gjejnë tipare të mira në të, nëse ka, dhe "konvertojnë" karakterin e tij të pandjeshëm në çfarëdo qoftë ajo që ata shohin në të. Zonja Krabappel u përpoq të bënte një kafshë të një mësuesi nga Nelsoni pasi që kaloi një test me A +. Bart ishte në gjendje të miqësohej me të për të fituar popullaritet, pavarësisht nga konflikti i tyre i mëparshëm, gjë që rezultoi Nelson të ngacmonte Bart edhe më fort në fund. Lisa doli me Nelson për të njëjtat arsye, vetëm për t'u bindur se ai kurrë nuk do të ndryshojë. Në një moment, Nelsoni u bashkua me Martinin dhe u përpoq ta vendoste atë drejt, prandaj jo të gjitha veprimet e tij janë thjesht kërcënime. Pas sezonit të 10-të, Nelson u portretizua më tepër si një adoleshent i pasigurt, i cili u turpërua nga rrugët e tij dhe i mundon fëmijët për shkak të frikës se do të zbulojnë një pjesë të biografisë së tij, që ai i kushton më shumë, sesa nga argëtimi dhe mërzia. Pasi që babai i tij u largua nga familja në atë kohë dhe Nelsoni qëndroi me nënën e tij, e cila është një prostitutë e dehur, ai i frikësohet gjykimit të të tjerëve për këtë dhe ëndrrat që një ditë babai i tij (të cilin ai e quan "papa") do të vijë në shtëpi. Në disa raste, Nelson ka vizionet ku e sheh babanë e tij dhe shkon për ta përqafuar, por ai është duke përqafuar një pemë. Nelson gjithashtu u zbulua të ketë veshur pelena në një pikë në "Midnight Rx" pasi thotë se ai ishte mirënjohës për operacionin e kontrabandës së Homerit dhe Abe-s, pasi që u shërua skuqjen e tij të pelenës.

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nelson Muntz është djali i Eddie Muntz dhe Zonjusha Muntz. Gjyshi i tij është Gjykatësi Muntz.[5]

Nelson jeton në një shtëpi të shkatërruar me nënën e tij. Znj. Muntz e neglizhuar punon ose si kamariere në Hooters ose në një bar të papërpunuar. Tregohet shumë herë se babai i Nelsonit braktisi Nelsonin dhe znj. Muntz kur ai "shkoi të merrte disa cigare" dhe kurrë nuk u kthye.

Në një kohë, Nelson është adoptuar nga Marge Simpson. Për ta hequr atë, Bart gjen babanë e Nelson dhe e sjell atë për të takuar Nelsonin. Doli që ai nuk e la Nelsonin qëllimisht; ai hodhi në një çokollatë, duke mos ditur se kishte kikirikë dhe kishte një reagim alergjik. Duke kërkuar si Elephant Man, ai u zhvillua nga dyqani dhe hasi në një cirk që e bëri atë pjesë të shfaqjes së tij të çmendur. Në shfaqje, audienca hodhi peanuts në atë, e cila përjetësoi reagimin e tij alergjik, duke mos lejuar kurrë që ai të kthehej në normalitet. Kur cirku erdhi nëpër Springfield, Bart e njohu atë dhe e solli në shtëpi për të çliruar veten nga Nelsoni i varfër, i cili ishte marrë në shtëpinë e Simpson nga Marge dhe nuk do të largohej. Nelson është më i riu nga tre vëllezërit e motrat, duke përfshirë edhe gjysmë-vëllain Norman.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Garza, Valentina; Faughnan, Matthew (3 tetor 2010). "Loan-a Lisa". The Simpsons. Sezoni 22. Episodi 466. Fox. {{cite episode}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ The Simpsons Sezoni 1 Epizodi 5
  3. ^ The Simpsons Sezoni 9 Epizodi 14
  4. ^ The Simpsons Sezoni 9 Epizodi 6
  5. ^ The Simpsons Sezoni 7 Epizodi 22