The Simpsons Movie

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
The Simpsons Movie
Simpsons final poster.png
Viti 2007
Regjia David Silverman
Prodhimi James L. Brooks
Matt Groening
Al Jean
Mike Scully
Richard Sakai
Skenari James L. Brooks
Matt Groening
Al Jean
Ian Maxtone-Graham
George Meyer
David Mirkin
Mike Reiss
Mike Scully
Matt Selman
John Swartzwelder
Jon Vitti
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Dan Castellaneta
Julie Kavner
Nancy Cartwright
Yeardley Smith
Hank Azaria
Harry Shearer
Pamela Hayden
Tress MacNeille
Maggie Roswell
Russi Taylor
Albert Brooks
Muzika Hans Zimmer
Kinematografia
Montazhi
Studioja kinematografike {{{studio}}}
Shpërndarë nga 20th Century Fox
Data e daljes në kinema Flag of Ireland.svg Flag of England.svg Flag of the Philippines.svg 25 korrik 2007
Flag of Australia.svg Flag of Europe.svg Flag of Singapore.svg 26 korrik 2007
Flag of the United States.svg Flag of Canada.svg 27 korrik 2007
Kohëzgjatja
Shteti Flag of the United States.svg SHBA
Gjuha Anglisht
Vlerësimi {{{vlerësimi}}}
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga
Pasohet nga


Box office
Fitimi
Fitimi 198,535,669 $
  ShBA     90,815,727 $
  Internacional   107,719,942 $
Vendi (Të gjithë kohën botërore)
Buxheti
Buxheti 75 milion $
  Marketingu  
Shitje
Shitje (DVD/Video)
  DVD  
  Video  
(Feskimi i fundit: 2 gusht 2007)

The Simpsons Movie është një film animuar, bazuar në serinë The Simpsons. Prodhuar nga Gracie Films për 20th Century Fox me prodhim animim nga Film Roman, lëshuar më 25 korrik 2007Britaninë e Madhe dhe Filipinet, më 26 korrikSingapur, Australi dhe Evropë dhe më 27 korrik 2007Amerikën Veriore.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.