Gracie Films

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gracie Films është kompani produksioni për film dhe televizion e bazuar në Kaliforni, themeluar nga James L. Brooks në vitin 1986. Kompania ka prodhuar shumë filma dhe seri televizive të shpërblyera, përfshirë Broadcast News, Jerry Maguire, dhe më e njohura The Simpsons. Kompania kryesisht është e lidhur me studion filmike dhe distributorin Sony Pictures Entertainment, por akoma ka një zyrë në kompleksin 20th Century Fox pasi që The Simpsons akoma prodhohen aty.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

James L. Brooks themeloi kompaninë e prodhimit me ndihmën e 20th Century Fox në vitin 1976, e cila u emërua sipas komedienit Gracie Allen. Kompania ishte themeluar që “të ofroj skenarist të vërtetë me mjet për të bërë filmat e tyre”. Me anë të kësaj kompanie, Brooks hoqi frenat për The Simpsons kur erdhi tek skenari i serialeve, pasi që fuqimisht besonte që ata ishin pjesa më e rëndësishme e procesit.[1] Indie, Inc e përshkroi atë si "Gracie Films, kompania prodhuese e James L. Brooks dhe Polly Platt, që ishte në lidhje me Columbia."[2]

Lokacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zyra prodhuese e kompanisë është e vendosur në Sidney Poitier Building në kompleksin e Sony Pictures Studios në Culver City, Kaliforni.

TV serialet dhe filmat më të njohur të prodhuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime & burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]