Portland, Oregon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Portland, Oregon
Anglisht : City of Portland
qytet
Portlands skyline
Stema_figuraFlag of Portland, Oregon.svg
Vendndodhja
Portland, Oregon is located in SHBA
Portland, Oregon
Portland, Oregon

Koordinatat: 45°31′12″V 122°40′55″P / 45.52000°V 122.68194°P / 45.52000; -122.68194

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Oregon
Qarku Multnomah, Washington, Clackamas
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 376 km2
 •  tokësore 346 km2
 •  ujore 30 km2
Lartësia 15.2 m (m.n.d.)
Popullsia 583776 banorë (2010)
 •  urbane 1,849,898 (US: 24th) banorë
 •  aglomerati 2,314,554 (US: 24th) banorë
Dendësia 1689.2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1845
Zona Kohore PST-8
Verore PDT-7
Kodi Postal 97086-97299
Prefiksi 503 and 971
Koordinatat 45° 31′ 12″ Veri

122° 40′ 55″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.portlandoregon.gov

Portland, Oregon (City of Portland) është një qytet në qarkun Multnomah, Washington, Clackamasshtetit federal Oregon, SHBA. Në Portland, Oregon jetojnë 583776 banorë (2010)[1], dhe dendësia e popullisë është 1689.2 banor/km2 (4375.1 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 376 km2 (145 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 15.2 m (50 ft [2][3]).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "American FactFinder". United States Census Bureau. Marrë më 2013-01-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Highest: 1188 ft 9936 NW Wind Ridge Dr. 45°33′31″V 122°46′43″P / 45.55873°V 122.77854°P / 45.55873; -122.77854 (Portland highest elevation)
  3. ^ ://www.portlandoregon.gov/bps/article/51672 Lowest: 0.62 ft Columbia River & Willamette River Low water 1/7/ 1937 Advanced Hydrologic Prediction Service: Portland: Columbia River at Vancouver. Water.weather.gov. Retrieved on 2013-09-06. 45°39′03″V 122°45′46″P / 45.65096°V 122.76289°P / 45.65096; -122.76289 (Portland lowest elevation)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Portland, Oregon – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale