Steve Carell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Steve Carell
U lind në16 gusht 1962 (58 vjet)
ProfesioniAktor, komedian, producent, regjisor
Vite aktiviteti1989-prezent
TitulliSteve Carell në Festivalin e Filmit Montclair 2014
Bashkëshorti/jaNancy Walls (m. 1998)
Fëmijë2

Steven John Carell (lindi më 16 gusht 1962) është një aktor, komedian, skenarist, producent dhe regjisor amerikan. Ai është i njohur për rolin e Michael ScottThe Office (2005–2013). Carell ka marrë vlerësime të shumta për shfaqjet e tij si në film ashtu edhe në televizion, përfshirë Çmimin Golden Globe për Aktorin më të Mirë - Seri Televizive Muzikale ose Komedi për punën e tij në The Office. Ai u njoh si "Njeriu më Qesharak i Amerikës" nga revista Life..[1]

Carell fitoi njohjen si korrespondent në The Daily Show me Jon Stewart nga viti 1999 deri më 2005. Ai vazhdoi të luante në disa filma komedi, duke përfshirë Anchorman: The Legend of Ron Burgundy (2004) dhe vazhdimin e saj më 2013, si dhe The 40-Year-Old Virgin (2005), Evan Almighty (2007), Get Smart (2008), Date Night (2010), Crazy, Stupid, Love (2011), The Way, Way Back (2013). Ai gjithashtu dubloi në Over the Hedge (2006), Horton Hears a Who! (2008) dhe ekskluzivitetin Despicable Me (2010 – deri më tani).

Carell filloi të zhvendosej në role më dramatike në vitet 2010, me rolin e tij si trajner mundjeje dhe vrasës i dënuar John Eleuthère du Pont në filmin dramatik Foxcatcher (2014) duke e fituar atë, midis nderimeve të ndryshme, nominimet për Çmimin e Akademisë për Aktorin më të Mirë, Çmimin Golden Globe për Aktorin më të Mirë - Motion Pictures Drama dhe Çmimi BAFTA për Aktorin më të Mirë në një Rol Ndihmës. Ai gjithashtu mori vlerësime për rolet e tij kryesore në Little Miss Sunshine (2006), The Big Short (2015), dhe Battle of the Sexes (2017), dy të fundit duke i dhënë atij nominimet e tij të tetë dhe të nëntë për Golden Globe, përkatësisht. Në vitin 2018, ai u bashkua përsëri me regjisorin e Anchorman dhe The Big Short Adam McKay për filmin biografik Vice, në të cilin ai portretizoi Donald Rumsfeld dhe luajti gazetarin David Sheff në filmin dramatik Beautiful Boy.

Carell u kthye në televizion si bashkë-krijues i serialit komedik Angie Tribeca (2016–2018), të cilin ai e zhvilloi me gruan e tij, Nancy Carell. Ai mori vlerësime kritike në rolin e tij kryesor si Mitch Kessler në serinë dramatike The Morning Show (2019-prezent). Ai gjithashtu u kthye në komedi me rolin kryesor të gjeneralit Mark R. Naird në sitcomin Space Force (2020-prezent).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Steve Carell Television Academy". Akademia e Arteve dhe Shkencave Televizive (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2019. Marrë më 15 nëntor 2014.