Donald Rumsfeld

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Donald Rumsfeld

Donald Henry Rumsfeld lindi më 9 korrik 1932Evanston, Illinois, ShBA - 2021, është biznismen dhe politikan amerikan me prejardhje gjermane.

Me ardhjen e George W. Bush në postin e kryetarit të ShBA-ve ai riaktivizohet në politikë dhe ka postin e sekretarit të mbrojtjes që nga 20 janar 2001. Ai është më i moshuari me këtë post, por ishte poashtu po në këtë post më i riu prej 1975 deri 1977 gjatë presidencës së Gerald Ford.

Rumsfeld është i martuar me Joyce Pierson që nga viti 1954, me të cilën i ka tre fëmijë.

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]