Despicable Me

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Despicable Me është një film komedi i animuar kompjuterik amerikan i vitit 2010 i prodhuar nga Illumination Entertainment (si filmi i tij debutues) dhe i shpërndarë nga Universal Pictures. Filmi u drejtua nga Chris Renaud dhe Pierre Coffin (në debutimin e tyre artistik regjisorial) dhe u prodhua nga Chris Meledandri, Janet Healy dhe John Cohen, nga një skenar i shkruar nga Cinco Paul dhe Ken Daurio, bazuar në një histori origjinale nga Sergio Pablos. Në film luajnë zërat e Steve Carell, Jason Segel, Russell Brand, Miranda Cosgrove, Kristen Wiig, Will Arnett dhe Julie Andrews. Në film, supervillani për një kohë të gjatë Gru formulon një plan për të vjedhur Hënën. Ndërkohë, ai krijon një familje duke adoptuar tre vajza jetime dhe duhet të vendosë se ku qëndrojnë angazhimet e tij.

Despicable Me debutoi në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit të Animuar në Annecy më 9 qershor 2010 dhe u shfaq në teatër në Shtetet e Bashkuara më 9 korrik, nga Universal Pictures. Filmi mori vlerësime pozitive dhe fitoi 543.2 milionë dollarë në mbarë botën, duke u bërë filmi i nëntë me fitimet më të larta të vitit 2010. Ai u nominua për Filmin më të Mirë të Animuar në Golden Globe Awards, BAFTA Awards dhe Annie Awards. Despicable Me është hyrja e parë në atë që do të bëhej ekskluziviteti me të njëjtin emër, i cili përfshin pesë filma të tjerë - Despicable Me 2 (2013), Minions (2015), Despicable Me 3 (2017), Minions: The Rise of Gru (2022). ), dhe Despicable Me 4 (2024).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]