Despicable Me

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Despicable Me
Regjia nga
Skenari ngaCinco Paul
Ken Daurio
Historia ngaSergio Pablos
Prodhuesi
Luajnë
Montazhi
  • Pamela Ziegenhagen-Shefland
  • Gregory Perler
Muzika

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaUniversal Pictures[1]
Data e publikimit
9 qershor 2010 (Annecy)
9 korrik 2010 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
95 minuta[2]
ShtetiShtetet e Bashkuara[3][1]
GjuhaAnglisht
Buxheti$69 million[4]
Fitimi$543.6 million[4]

Despicable Me është një film komedi i animuar kompjuterik amerikan i vitit 2010 i prodhuar nga Illumination Entertainment (si filmi i tij debutues) dhe i shpërndarë nga Universal Pictures. Filmi u drejtua nga Chris Renaud dhe Pierre Coffin (në debutimin e tyre artistik regjisorial) dhe u prodhua nga Chris Meledandri, Janet Healy dhe John Cohen, nga një skenar i shkruar nga Cinco Paul dhe Ken Daurio, bazuar në një histori origjinale nga Sergio Pablos. Në film luajnë zërat e Steve Carell, Jason Segel, Russell Brand, Miranda Cosgrove, Kristen Wiig, Will Arnett, dhe Julie Andrews. Në film, supervillani për një kohë të gjatë Gru formulon një plan për të vjedhur Hënën. Ndërkohë, ai krijon një familje duke adoptuar tre vajza jetime dhe duhet të vendosë se ku qëndrojnë angazhimet e tij.

Despicable Me debutoi në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit të Animuar në Annecy më 9 qershor 2010 dhe u shfaq në teatër në Shtetet e Bashkuara më 9 korrik, nga Universal Pictures. Filmi mori vlerësime pozitive dhe fitoi 543.2 milionë dollarë në mbarë botën, duke u bërë filmi i nëntë me fitimet më të larta të vitit 2010. Ai u nominua për Filmin më të Mirë të Animuar në Golden Globe Awards, BAFTA Awards dhe Annie Awards. Despicable Me është hyrja e parë në atë që do të bëhej ekskluziviteti me të njëjtin emër, i cili përfshin pesë filma të tjerë - Despicable Me 2 (2013), Minions (2015), Despicable Me 3 (2017), Minions: The Rise of Gru (2022), dhe Despicable Me 4 (2024).

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Supervillani për një kohë të gjatë Gru ka lënduar krenarinë e tij kur një rival i panjohur vjedh Piramidën e Madhe të Gizës. Gru, ndihmësi i tij i moshuar Dr. Nefario dhe ushtria e tij e Minionëve formulojnë një plan për të vjedhur Hënën. Dr. Nefario shqetësohet se plani do të jetë shumë i shtrenjtë, kështu që Gru aplikon për një hua nga Mr. Perkins, drejtori i Bankës së së Keqes, i cili urdhëron Gru të vjedhë fillimisht një rreze tkurrje. Ndërsa është në bankë, Gru takohet me Vektorin, supervillin e ri që vodhi Piramidën. Gru dhe dy nga Minionët e tij marrin rrezen e tkurrjes nga një bazë kërkimore, vetëm që Vector t'i përgjojë dhe ta vjedhë për vete.

Pas një sërë përpjekjesh të dështuara për të vjedhur rrezen e tkurrjes nga kalaja e Vektorit, Gru vëren tre vajza jetime, Margo, Edith dhe Agnes, që lejohen të hyjnë në kështjellë për t'i shitur biskota Vektorit. Gru maskohet si dentist dhe adopton vajzat; ai më vonë i përdor ato për të shpërqendruar Vektorin për aq kohë sa ai të vjedhë rrezen e tkurrjes. Ai synon t'i braktisë vajzat në një park argëtimi, por më pas fillon të lidhet me to. Gru më vonë i tregon z. Perkins rrezen e tkurrjes përmes video-telefonatës, me disa ndërprerje nga vajzat. Megjithatë, Perkins e refuzon huanë dhe pretendon se Gru nuk është i dobishëm për të.

Një Gru zemërthyer u thotë Minions se banka pushoi së financuari projektin. Vajzat i japin atij derrkucin e tyre dhe Minions grumbullojnë të gjitha burimet e tyre për të mbledhur fondet e nevojshme për projektin. Ndërkohë, Perkins qorton Vektorin, i cili zbulohet se është djali i tij, sepse e ka lënë Gru-në të vjedhë rrezen e tkurrjes.

Dr. Nefario llogarit ditën kur Hëna është më afër Tokës, por është e njëjta ditë me recitalin e baletit të vajzave. Duke besuar se vajzat janë shumë shpërqendruese për Gru-në, Nefario thërret pronaren e jetimores Miss Hattie për t'i marrë vajzat mbrapsht. Gru tkurret me sukses dhe vjedh Hënën. Me shpresën për të arritur në recital në kohë, Gru nxiton të kthehet në Tokë, por zbulon se recitali tashmë ka përfunduar dhe se Vektori ka rrëmbyer vajzat.

Me të mbërritur në kështjellën e Vektorit, Gru ia dorëzon Hënën Vektorit, por Vektori refuzon t'i kthejë vajzat. I tërbuar, Gru sulmon kështjellën e Vektorit, me qëllim hakmarrjeje. Pasi Gru anashkalon të gjitha raketat e Vector dhe godet me grusht peshkaqenin e tij të përkëdhelur, Vector e zë paniku dhe aktivizon avionin e tij të arratisjes. Ndërkohë, Dr. Nefario dhe Minionët zbulojnë se efektet e rrezeve të tkurrjes janë të përkohshme; sa më i madh të jetë një objekt, aq më shpejt kthehet në madhësinë e tij të rregullt. Gru, Nefario dhe Minions i shpëtojnë vajzat përpara se Hëna të kthehet në madhësinë e saj normale dhe të lëshohet në orbitë, duke shkatërruar aeroplanin e Vector dhe duke bllokuar Vector. Gru rimerr kujdestarinë e vajzave dhe ato festojnë me një recital të veçantë baleti që bëhet një festë kërcimi.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kasti i zërit të Despicable Me përfshin Dana Gaier dhe Elsie Fisher si vajzat e birësuara të Gru, Edith dhe Agnes, respektivisht; dhe Pierre Coffin në rolin e Minionëve, ndjekësit e adhurueshëm dhe me humor të Gru, me Chris Renaud si Dave dhe Jemaine Clement as Jerry.[3][5][6] Aktorë të tjerë që japin zërin e tyre përfshijnë Danny McBride si fqinji i Gru Fred McDade, Jack McBrayer si carnival barker dhe babai turist, Mindy Kaling si nëna turiste, Rob Huebel si prezantues, Ken Daurio si roja egjiptiane, dhe Ken Jeong si një mikpritës i talk-show.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d "Despicable Me". AFI Catalog of Feature Films (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2021. Marrë më 13 qershor 2021.
  2. ^ "Despicable Me". British Board of Film Classification (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2021. Marrë më 15 shtator 2021.
  3. ^ a b c "Despicable Me (2010)" (në anglisht). British Film Institute. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2017. Marrë më 8 shkurt 2017.
  4. ^ a b "Despicable Me". Box Office Mojo. IMDb. Retrieved December 22, 2023.
  5. ^ Baumgarten, Marjorie (9 korrik 2010). "Despicable Me". The Austin Chronicle (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2018. Marrë më 29 janar 2023.
  6. ^ Ruiz, Marah (28 gusht 2015). "Samahan ang mga Minions ngayong weekend sa Despicable Me at Despicable Me 2" [Join the Minions this weekend on Despicable Me and Despicable Me 2]. GMA Network. Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2021. Marrë më 29 janar 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)