Suela Xhonuzi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Suela Xhonuzi është një aktore, regjisore dhe dubluese shqiptare.[1] U bë e njohur në televizion në vitin 2006, në show-n e së dielës, PortokalliTop Channel, në sketchin "Nusja dhe vjehrra" së bashku me Agron Llakaj.

Xhonuzi shquhet edhe për punën e saj në dublime shqipe. Është zëri zyrtar i Barbit në Shqipëri, ka dubluar Barbin në mbi 25 filma. Role të tjera të njohura të saj janë, Elsa në filmin Mbretëresha e Dëborës, si dhe Xixa e Agimit në serialin Miqësia është magjike me ponin tim të vogël.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disney[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 101 dalmatët - Perdita
 • Shfaqja e Gufit - Roksana
 • Aladini dhe mbreti i hajdutëve - Princesha Xhasminë
 • E Bukura dhe Bisha: Krishtlindje magjike - Angjelika
 • Film për familjen Praud - Peni
 • Sirena e vogël: Fillimi i Arielit - Ariel
 • Trili - Iridesa
 • Trili dhe thesari i humbur - Iridesa
 • Princesha dhe bretku - Tiana e vogël
 • Bota e lodrave 3 - Barbi
 • Trili dhe shpëtimi i madh - Iridesa
 • Trili dhe sekreti i krahëve - Iridesa
 • Mbretëresha e Dëborës - Elsa
 • Trili dhe zana pirate - Iridesa
 • Trili dhe historia e bishës legjendare - Iridesa
 • Zootopia: Qyteti i kafshëve - Judy Hopps[2][3]

Barbie[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Barbi dhe magjia e Pegasusit - Anika
 • Barbi dhe 12 princeshat balerina - Dilia
 • Barbi dhe magjia e ylberit - Elina
 • Barbi: Princesha e ishullit të humbur - Rosela
 • Barbi: Mariposa dhe mikeshat e saj zana flutura - Mariposa
 • Barbi: Kështjella e diamanteve - Barbi/Liana
 • Barbi dhe këngët e Krishtlindjeve - Barbi
 • Barbi: Gishtëza - Barbi
 • Barbi dhe tri musketieret - Korina
 • Barbi: Një histori sirenash - Zuma
 • Barbi: Një përrallë mode - Barbi
 • Barbi dhe sekreti i zanave - Barbi
 • Barbi dhe shkolla e princeshave - Delansi Devin
 • Barbi: Një Krishtlindje e përkryer - Barbi
 • Barbi: Një përrallë sirene 2 - Merlia
 • Barbi: Princesha dhe këngëtarja - Tori
 • Barbi me këpucë rozë - Kristin
 • Barbi: Mariposa dhe zana princeshë - Mariposa
 • Barbi dhe motrat e saj në një përrallë kuajsh - Barbi
 • Barbi: Princesha e perlave - Lumina
 • Barbi dhe porta e fshehtë - Aleksa
 • Barbi: Fuqia e princeshës - Kara
 • Barbi në kampin muzikor - Kourtni
 • Barbi: Aventurë në hapësirë - Barbi

Seriale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Animaniakët - Dot
 • Legjenda e Borëbardhës - Borëbardha
 • Luftëtarja e Hënës - Lita/Jupiteri
 • Kërcimtarët e qiellit - Anxhelika
 • Çamarrokët e kopshtit - Unikua
 • Shtëpia e miushit Miki - Deizi
 • Perandori shkon në shkollë - Malina
 • Klubi i miushit Miki - Deizi
 • Shkencëtari i vogël Sid - Gabriela
 • Një shëtitje në xhungël - Zuter
 • Miqësia është magjike me ponin tim të vogël - Xixa e Agimit
 • Luleshtrydhe Zemërëmbla - Portokallja
 • Përbindëshat kundër alienve - Suzan
 • Yes Pretty Cure 5 go go - Karen Cure Aqua
 • Futari wa pretty cure - Cure White Natali
 • Mia dhe unë - Mia
 • Perimet - Xhunior (në episodin Lofta që shpëtoi Krishtlindjët)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Suela Xhonuzi on Wiki". Wiki. 12 mars 2015. Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2016. Marrë më 14 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ http://albaniandubs.weebly.com/zootopia-qyteti-i-kafsheve.html
 3. ^ https://disneyinternationalvoices.weebly.com/judy-hopps.html

Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.